Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rocznica śmierci marszałka Piłsudskiego. „Przestrzegał przed rosyjskim nacjonalizmem”

Fot. W. Chromy

Delegacje środowisk niepodległościowych, przedstawiciele wojewody, marszałka województwa i prezydenta Olsztyna złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą marszałka Józefa Piłsudskiego. Dziś przypada 87. rocznica jego śmierci.

Uroczystość zorganizowali Związek Piłsudczyków RP i Liceum Ogólnokształcące CN-B im. Cichociemnych.

Waldemar Ziarek, prezes olsztyńskiego oddziału Związku Piłsudczyków, powiedział, że w dobie wojny w Ukrainie powinniśmy przypominać sobie o tym, co stało się w roku 1920 i 4 lata po śmierci marszałka.

Kolejna agresja sowiecka i kolejne prawdy Piłsudskiego okazują się prawdziwe. To on przestrzegał, że jest jeden nacjonalizm – rosyjski. Bez względu na to, kto rządzi w Rosji, on zawsze był, zawsze jest i zawsze będzie. Teraz pokazał on swoją prawdziwą twarz.

00:00 / 00:00

Władysław Kałudziński ze Stowarzyszenia Pro Patria dodał, że w zamyśle Piłsudskiego m.in. Ukraina miała być „buforem” odgradzającym nas od Sowietów.

Piłsudski miał marzenie, aby stworzyć państwa buforowe, żebyśmy byli odgrodzeni od najeźdźców. To, co dzieje się w Ukrainie, pokazuje ten zbrodniczy system i jego oblicze.

00:00 / 00:00

Uczestnicy uroczystości przypomnieli, że Józef Piłsudski w 1920 roku chciał doprowadzić do utworzenia niepodległego państwa ukraińskiego.

Fot. W. Chromy

Fot. W. Chromy

Fot. W. Chromy

Fot. W. Chromy

Fot. W. Chromy

Fot. W. Chromy

Fot. W. Chromy

Autor: W. Chromy
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Rosja, Piłsudski, Ukraina, nacjonalizm, Józef Piłsudski, Piłsudczycy
Organizacje pomocowe proszą o wsparcie uchodźców. „Potrzebna jest żywność i chemia”

Osłabł pierwszy entuzjazm, kiedy niemal każdy wspierał zbiórki pomocy Ukraińcom. Organizacje zajmujące się pomocą Ukraińcom apelują o wspieranie zbiórek. Jolanta Markiewicz z olsztyńskiego Banku Żywności dostrzega...

Zamknij
RadioOlsztynTV