Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Resort rodziny podsumował sytuację na rynku pracy – najniższe bezrobocie w historii

Rozmowa rekrutacyjna

Najniższe bezrobocie w historii, rosnące pensje, ułatwienia dla przedsiębiorców, ułatwienia w pracy sezonowej i minister Elżbieta Rafalska na czele Rady Dialogu Społecznego – tak resort rodziny podsumował tegoroczną sytuację na rynku pracy.

Rok upłynął pod dyktando dalszej poprawy sytuacji na rynku pracy – ocenił resort pracy i polityki społecznej w niedzielnej informacji „Rynek pracy na plus. Podsumowanie 2018 roku”. I przypomniał, że systematycznie rosły pensje, zmniejszała się stopa bezrobocia i rekordowo wzrosła liczba pracujących Polaków – do 16,6 mln.  Do 71 proc. wzrósł też wskaźnik zatrudnienia osób w wieku od 20 do 64 lat.

Stopa bezrobocia pod koniec 2017 r. wynosiła 6,6 proc., a ten rok kończymy ze wskaźnikiem 5,8 proc. i jest to jeden z najlepszych wyników w  Unii Europejskiej. Systematycznie poprawia się też sytuacja młodych osób na rynku pracy i spada udział osób długotrwale bezrobotnych – stanowią obecnie 55 proc. wszystkich zarejestrowanych w urzędach pracy. Od stycznia do października 307,8 tys. osób korzystało z aktywnych programów na rynku pracy – jedna szósta to osoby w wieku 50 plus.

Z danych  wynika, że rosną pensje Polaków – przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie wyniosło 4 tys. 966 zł i 61 gr. Płaca minimalna wynosiła 2 tys. 100 zł, a w przyszłym roku sięgnie 2 tys. 250 zł przy minimalnej stawce godzinowej 14,7 zł, czyli o złotówkę więcej niż obecnie.

W 2018 r. weszło w życie indywidualne konto do przelewów do ZUS i zwolnienia lekarskie obowiązkowo w formie elektronicznej – do 17 grudnia 38,4 tys. lekarzy wystawiło ich ponad 1,3 mln.

W dialogu społecznym był to rok przewodniczenia Radzie Dialogu Społecznego przez przedstawiciela rządu. Minister Rafalska prowadziła w radzie debaty m.in. o nowoczesnym szkolnictwie zawodowym, aktywnym starzeniu się społeczeństwa i nowych zasadach zamówień publicznych. Rada otrzymała do zaopiniowania ponad 500 projektów aktów prawnych, z czego  prawie 400 przedłożeń rządowych.

Autor: A. Główczewski (PAP)
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bezrobocie, Elżbieta Rafalska, Ministerstwo Rodziny i Pracy
Bezrobocie na Warmii i Mazurach nieznacznie przekroczyło 10 procent

Na Warmii i Mazurach odsetek osób bez pracy wyniósł 10,01 procent - Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące bezrobocia za listopad. Liczba osób bez zatrudnienia w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV