Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Remonty, wystawy i odwołana inscenizacja. Muzea wracają do pracy po lockdownie

Fot. A. Piedziewicz

Muzea na Warmii i Mazurach w większości wróciły do przyjmowania zwiedzających. Niestety już wiadomo, że Muzeum Bitwy pod Grunwaldem nie zorganizuje w tym roku inscenizacji bitwy z 1410 roku.

Od wtorku 4 maja w związku z luzowaniem obostrzeń znów mogą działać m.in. muzea. Od dziś (5 maja) zwiedzających przyjmują oddziały Muzeum Warmii i Mazur: można zwiedzać zamki w Olsztynie i Lidzbarku Warmińskim, a także oddziały muzeum w Morągu, Szczytnie i Mrągowie oraz Dom Gazety Olsztyńskiej i Muzeum Przyrody w Olsztynie. W tym roku Muzeum planuje ważną inwestycję w zamku w Olsztynie – zostanie wyremontowany krużganek, w którym znajduje się tablica astronomiczna wykonana przez Mikołaja Kopernika.

W tym roku skupimy się na tym, żeby tę najpiękniejszą część naszego zamku w pełni zrewitalizować. Wymiana dachu, remont elewacji, konserwacja stolarki okiennej i drzwi oraz oczywiście wnętrze. Chcę przygotować ten krużganek tak, byśmy w przyszłym roku mogli poważnie przygotowywać tablicę kopernikowską, jeszcze raz ją dokładnie przebadać

– wyjaśnił dyrektor Muzeum Warmii i Mazur Piotr Żuchowski.

00:00 / 00:00

Remont kosztujący ponad 1 milion 100 tysięcy złotych ma ruszyć w czerwcu. Oprócz tego w olsztyńskim zamku otwarto wystawę poświęconą olsztyńskim twórcom działającym po 1945 roku, planowane są też nowe ścieżki zwiedzania, pozwalające odwiedzić dotąd niedostępne części zamku. Nie wiadomo natomiast, co z wydarzeniami organizowanymi w sezonie wiosenno-letnim na zamkowym dziedzińcu – wiadomo jedynie, że najbliższe, czyli Noc Muzeów, ze względu na trwającą pandemię odbędzie się w formule on-line. Muzeum Warmii i Mazur planuje również kolejne prace na Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim – obejmą one teren zamkowej fosy oraz most prowadzący na zamek.

W połowie maja swoje podwoje ma ponownie otworzyć Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Już wiadomo, że placówka nie zorganizuje w tym roku swojej sztandarowej imprezy, czyli inscenizacji wielkiej bitwy z 1410 roku. Władze Muzeum Bitwy pod Grunwaldem przekonują, że sytuacja epidemiczna jest zbyt niepewna, by organizować wydarzenie przyciągające corocznie kilkadziesiąt tysięcy turystów.

Niestety wszystkie znaki wskazują, że pełnej inscenizacji nie uda nam się zorganizować. Odwoływane są przecież także imprezy późniejszej, nie tylko w Polsce. Natomiast odbędą się na pewno oficjalne obchody, czyli apel, złożenie wieńców i defilada wojskowa

– zapowiedział dyrektor placówki Szymon Drej.

00:00 / 00:00

Nie wiadomo jeszcze, co z wydarzeniami towarzyszącymi zazwyczaj inscenizacji bitwy, czyli turniejami rycerskimi i rycerską wioską. Ze słów dyrektora Muzeum Bitwy pod Grunwaldem wynika jednak, że również tych atrakcji w tym roku zabraknie. W województwie warmińsko-mazurskim dla zwiedzających otworzył się już w pełni skansen w Olsztynku – w czasie lockdownu można było spacerować po jego terenie, ale nie można było wchodzić do znajdujących się tam obiektów. Teraz jest to ponownie możliwe.

Zwiedzających znów przyjmuje również Twierdza Boyen w Giżycku. Jej władze zapowiadają także, że latem odbędzie się tam Operacja Boyen, czyli wydarzenie, w czasie którego prezentowana jest m.in. inscenizacja walk z okresu I Wojny Światowej.

Operacja Boyen od 29 lipca do 1 sierpnia. Odbędzie się inscenizacja pierwszowojenna, ale oprócz tego także inne atrakcje: giełda militariów i antyków, kulinaria regionalne, rękodzielnicy. Nie ma obaw związanych z epidemią, myślę, że na naszym dużym obszarze będziemy w stanie zapewnić gościom bezpieczeństwo

– mówił kierownik Twierdzy Boyen Piotr Waśniewski.

Elbląskie muzeum we wtorek odwiedziło 15 osób. Muzealnicy liczą, że z każdym dniem zwiedzających będzie przybywać.

Pierwsi goście pojawili się kilka godzin po otwarciu

– powiedziała Agnieszka Sławińska z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.

00:00 / 00:00

W Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu w budynku Podzamcza i skrzydła południowego jednocześnie może przebywać 15 osób, natomiast w budynku Gimnazjum może być do 10 zwiedzających.

Również w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku pojawili się pierwsi zwiedzający.

Myśleliśmy, że zwiedzających będzie więcej, ale czekamy na turystów

– podkreślił Mirosław Jonakowski, dyrektor Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

00:00 / 00:00

Od dziś otwarty jest drugi obiekt Muzeum – Zespół Szpitala Świętego Ducha. Natomiast Planetarium będzie udostępnione zwiedzającym od 29 maja. W budynku głównym fromborskiego muzeum jednocześnie może przebywać 60 osób. Obydwie instytucje przygotowują się teraz do Nocy Muzeów, która odbędzie się 15 maja. W Elblągu impreza odbędzie się on-line, zaplanowano także rajd rowerowy do miejsca odkrycia osady Truso. Natomiast Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku przygotowuje m.in. grę miejską oraz obserwacje nieba.

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

 

Autor: A. Piedziewicz / A. Pastuszka
Redakcja: K. Ośko

Więcej w Muzeum Warmii i Mazur
Muzeum Warmii i Mazur otwarte dla zwiedzających. „Ludzie są spragnieni kontaktu z kulturą”

Od wtorku otworzono dla zwiedzających Muzeum Warmii i Mazur. Z tej okazji dyrektor placówki zaprezentował renesansową kratę zabezpieczającą wejście do zamkowego dziedzińca, którą w ostatnim czasie...

Zamknij
RadioOlsztynTV