Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rekordowa liczba zachorowań na boreliozę na Warmii i Mazurach

Kleszcze przenoszą niebezpieczną dla ludzi boreliozę i groźną dla zwierząt babesziozę

Według danych olsztyńskiego sanepidu, rok temu na chorobę odkleszczową zapadło ponad 1000 osób. Sanepid obawia się jednak, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej.

Janusz Dzisko, dyrektor wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Olsztynie tłumaczy, że leczenie jest długotrwałe i często trudne. Są przypadki, kiedy pacjent bierze jedną serię antybiotyku i zdrowieje. Zdarza się jednak, że leczy się wiele lat i nie zawsze przynosi to zamierzony efekt. – W takich przypadkach nie możemy mówić o pełnym wyzdrowieniu – podkreśla Janusz Dzisko.

Najczęstsze objawy zakażenia to gorączka, złe samopoczucie, osłabienie i mała wydolność organizmu. Są to też objawy neurologiczne i skórne. Według danych co trzeci kleszcz przenosi boreliozę. Na tę chorobę nie ma szczepionki, bo istnieje kilkanaście różnych rodzajów boreli.

(kpia/kos)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w las, sanepid, borelioza, kleszcz, kleszcze
Pierwszy tydzień czerwca

Gorąco! Matki większości gatunków, a już pewnością ssaków, wyprowadzają swoje młode. Dzieje się. Łąki śródleśne i polanki pokryte mrowiem młodzieży. Stosunkowo łatwo jest spotkać dziki. Tym...

Zamknij
RadioOlsztynTV