Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Referenda w Ostródzie i Pieniężnie, nowy rektor UWM i kampania prezydencka w audycji My Wy Oni

Fot. K. Ośko

My Wy Oni to audycja publicystyczna, w której poruszane są najważniejsze sprawy społeczno – gospodarczo – polityczne. W studiu rozmawiamy z politykami partii, którzy mają swoich przedstawicieli w parlamencie.

Z zaproszenia Krzysztofa Kaszubskiego skorzystali:

  • Piotr Cezary Lisiecki – Konfederacja,
  • Henryk Falkowski – Koalicja Polska/ PSL/ Kukiz 15,
  • Marcin Kulasek – Lewica,
  • Jarosław Słoma – Platforma Obywatelska,
  • Dariusz Rudnik – Prawo i Sprawiedliwość.

1. Referenda w Ostródzie i Pieniężnie

Niedzielne referenda w sprawie odwołania burmistrzów Ostródy i Pieniężna są nieważne. W obu przypadkach głosowało w nich mniej niż 3/5 liczby osób uczestniczących w wyborach burmistrzów. Tak wynika z protokołów miejskich komisji do spraw referendum. Wyniki niedzielnych głosowań oznaczają, że zarówno burmistrz Ostródy Zbigniew Michalak, jak i burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo pozostają na swoich stanowiskach.

Referendum w Ostródzie odbyło się z inicjatywy grupy mieszkańców, którzy zarzucali burmistrzowi m.in. brak wizji rozwoju miasta i złą politykę personalną. Natomiast przyczyną referendum w Pieniężnie były przede wszystkim zarzuty dotyczące zamknięcia i rekultywacji składowiska odpadów na terenie gminy. Obaj burmistrzowie zdecydowanie odpierali zarzuty.

Oba referenda miały się odbyć we wcześniejszych terminach, ale ze względu na pandemię koronawirusa komisarz wyborczy w Elblągu zawiesił je i wyznaczył nowe terminy na 14 czerwca. Głosowania odbyły się z zachowaniem obostrzeń sanitarnych.

2. Nowy rektor UWM

Nowym rektorem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego na kadencję 2020-24 został dr hab. Jerzy Przyborowski, prof. UWM, dotychczasowy prorektor UWM ds. kształcenia i studentów. Urząd obejmie 1 września.

Wybory rektora UWM odbyły się 10 czerwca. Był to termin przełożony z 28 kwietnia z powodu pandemii COVID 19. O stanowisko rektora ubiegało się 2 kandydatów – dr hab. Jarosław Dobkowski, prof. UWM, dziekan Wydziału Prawa i Administracji UWM oraz dr hab. Jerzy Przyborowski, prof. UWM, dotychczasowy prorektor UWM ds. kształcenia i studentów. Wybory były bezpośrednie i odbywały się w Centrum Konferencyjnym przy zachowaniu wymaganych zasad bezpieczeństwa. Rektora wybiera kolegium elektorskie liczące 115 osób. Obecnych było 107 osób. Na prof. Dobkowskiego głos oddało 15 elektorów, a na prof. Przyborowskiego – 90. Oddano też 1 nieważny głos i 1 wstrzymujący się.

3. Kampania Wyborcza w wyborach prezydenckich
Posłuchaj audycji My Wy Oni

00:00 / 00:00

 

 

Redakcja: A. Chmielewska za K. Kaszubski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kampania prezydencka, Referenda w Ostródzie i Pieniężnie
Posłowie z Warmii i Mazur o ponownym starcie kampanii prezydenckiej. „Spotkania z wyborcami odbędą się, ale w sposób bezpieczny”

W najbliższy wtorek senackie komisje wznowią prace nad ustawą określającą zasady tegorocznych wyborów prezydenckich. Głosowanie ma odbyć się zarówno w lokalach wyborczych, jak i korespondencyjnie -...

Zamknij
RadioOlsztynTV