Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Posłowie z Warmii i Mazur o ponownym starcie kampanii prezydenckiej. „Spotkania z wyborcami odbędą się, ale w sposób bezpieczny”

Marcin Kulasek i Jerzy Małecki

W najbliższy wtorek senackie komisje wznowią prace nad ustawą określającą zasady tegorocznych wyborów prezydenckich. Głosowanie ma odbyć się zarówno w lokalach wyborczych, jak i korespondencyjnie – na wniosek.

Obrady komisji przerwano po ponad 6 godzinach i przedstawieniu poprawek. O pracach nad ustawą dotyczącą wyborów rozmawiali goście Porannych Pytań. W ocenie posła Prawa i Sprawiedliwości Jerzego Małeckiego, senackie komisje celowo opóźniają prace.

Niestety widzę dalej obstrukcję, czyli próbę przesunięcia o bardzo długi okres wyborów prezydenckich. Mam nadzieję, że jednak senatorowie dojdą do porozumienia i w miarę szybko tę ustawę przeforsują.

– Mleko się rozlało, dlatego Lewica zaproponowała porozumienie ponad podziałami politycznymi – mówił z kolei poseł Lewicy Marcin Kulasek.

Proponując okrągły stół w tej sprawie. Ten stół się odbył – pierwsze spotkanie było zaraz po tych nieszczęsnych wyborach, które się nie odbyły. Potem drugie spotkanie w senacie, żeby pokazać, że jest wola i porozumienie, żeby dogadać się w tej sprawie.

Ustawa autorstwa Prawa i Sprawiedliwości przewiduje możliwość oddania głosu tradycyjnie, w lokalach wyborczych lub w formie korespondencyjnej. Organizacją i przeprowadzeniem wyborów ma się zająć Państwowa Komisja Wyborcza.

Goście Porannych Pytań rozmawiali także o prowadzeniu kampanii wyborczej w czasach pandemii koronawirusa. Marcin Kulasek przypomniał, że kandydat Lewicy Robert Biedroń na środę zapowiedział restart kampanii.

Obostrzenia zostały trochę  zmniejszone, więc rozpoczynamy wyjazdy do miast i miasteczek. Chcemy się spotykać z ludźmi, oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, żeby nikogo nie narażać. Chcemy pokazywać wizję naszego państwa, naszego kandydata.

Z kolei w ocenie Jerzego Małeckiego ludzie oczekują spotkań z prezydentem Andrzejem Dudą.

Oczywiście w miarę możliwości w sposób bezpieczny spotykać się z ludźmi. Takie spotkania będą. Nie będą to spotkania na wielkich halach, stadionach, ponieważ sytuacja, która teraz jest, może rodzić pewne niebezpieczeństwo, zagrożenia dla zdrowia i życia.

Wybory prezydenckie odbędą się najprawdopodobniej w niedzielę 28 czerwca. Na razie mówił o tym premier Mateusz Morawiecki. Nie jest to jednak oficjalna data zaproponowana przez Marszałek Sejmu.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Jerzym Małeckim i Marcinem Kulaskiem

00:00 / 00:00

 

 

Redakcja: A. Chmielewska za M. Lewiński

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w głosowanie, senat, Marcin Kulasek, wybory prezydenckie, Andrzej Duda, kampania prezydencka, marszałek Sejmu, Jerzy Małecki
Wymiana kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta to główny temat audycji Jeden na Jednego. Posłuchaj

Jeden na Jednego, czyli słowne starcie przedstawiciela opozycji z przedstawicielem partii rządzącej. Zdalnymi gośćmi Andrzeja Piedziewicza byli: Radosław Nojman – Prawo i Sprawiedliwość, Jacek Protas –...

Zamknij
RadioOlsztynTV