Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Rakotwórczy azbest trzeba usunąć. Można otrzymać dofinansowanie

Rakotwórczy azbest jest regularnie usuwany – a mimo to… wciąż go przybywa. Tak wynika z ostatnich danych Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.

Azbest – w formie tzw. eternitu – był używany w latach 60. ubiegłego wieku przede wszystkim do pokrywania dachów. Jest minerałem bardzo trwałym i odpornym na ogień. Po latach okazało się jednak, że jest również rakotwórczy. Jego mikrowłókna potrafią dostać się do ludzkiego układu oddechowego i prowadzić do zmian chorobowych, w tym nawet do nowotworu. Co gorsza – takie zmiany pojawiają się nawet po 20 latach od kontaktu z azbestem.

Dlatego teraz ten materiał jest regularnie usuwany. W województwie warmińsko-mazurskim co roku właściciele nieruchomości pozbywają się łącznie około 4 tysięcy ton azbestu. Mimo to ogólne szacunki jego ilości są niepokojące. W 2015 roku szacowano, że do usunięcia pozostało około 126 tysięcy ton azbestu. Najnowsze badania mówią natomiast o… 230 tysiącach ton. To efekt lepszej inwentaryzacji prowadzonej przez gminy.

Niestety te sprawozdania nie były pełne. Po analizach i dokładnej pracy w gminach i niektórych podmiotach prawnych ten azbest jest ujawniony i na bieżąco weryfikowany – i stąd te przyrosty

– wyjaśnia Bogdan Meina, dyrektor departamentu ochrony środowiska w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie.

00:00 / 00:00

Dziś (poniedziałek) ruszyła tegoroczna edycja programu usuwania azbestu, organizowanego co roku przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Gminy mogą pozyskać pieniądze na usuwanie niebezpiecznego minerału zarówno z budynków gminnych, jak i prywatnych. Termin składania wniosków jest bardzo krótki – mija w najbliższy piątek.

Ale gminy są przyzwyczajone do tak krótkiego terminu, są przede wszystkim przygotowane już na pierwszy dzień składania wniosków. Zainteresowanie jest tak ogromne, że na pewno będzie komplet wniosków. Telefony z pytaniami o rozpoczęcie programu w tym roku mieliśmy już od 1 stycznia

– mówi Justyna Raczyńska z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

00:00 / 00:00

Na usuwanie rakotwórczego azbestu z dachów w województwie warmińsko-mazurskim w tym roku przeznaczono 500 tysięcy złotych.

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Niebojewska

Więcej w azbest, eternit
Mieszkańcy liczą na dofinansowanie. „Mamy dużo azbestu na dachach”

Mieszkańcy Godkowa, w powiecie elbląskim, mogą składać specjalne wnioski do urzędu gminy w sprawie częściowego dofinansowania demontażu, transportu oraz unieszkodliwienia azbestu. Gmina zamierza wystąpić do Wojewódzkiego...

Zamknij
RadioOlsztynTV