Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Radni Olsztyna: o losach „szubienic” i oszczędzaniu energii elektrycznej w mieście

Mirosław Gornowicz i Radosław Nojman. Fot. B. Świerkowksa-Chromy

Co dalej z olsztyńskimi „szubienicami”? W Porannych Pytaniach dyskutowali o tym olsztyńscy radni Mirosław Gornowicz i Radosław Nojman. Gospodarzem audycji był Andrzej Piedziewicz.

Pomnik dłuta Xawerego Dunikowskiego nie jest już objęty ochroną konserwatorską, więc zgodnie z ustawą dekomunizacyjną powinien zostać zburzony. Prezydent Olsztyna zapowiada jednak, że na razie jedynie skuje z niego komunistyczne symbole. O jego dalszych losach mają zadecydować konsultacje społeczne.

Profesor Mirosław Gornowicz, przewodniczący prezydenckiego klubu radnych Ponad Podziałami twierdzi, że to właściwa ścieżka.

Zdania są podzielone. To nie jest tak, że w mieście jest jedynie pan prezydent, który chce zostawić pomnik, a wszyscy mieszkańcy myślą inaczej. Nie broniłbym tego pomnika, ale jeżeli pan prezydent poszedł ścieżką pytania specjalistów i opinii publicznej to powinien być konsekwentny.

Radosław Nojman, przewodniczący opozycyjnego klubu Prawo i Sprawiedliwość, twierdzi natomiast, że pomnika należy się pozbyć.

Zapowiedź usunięcia sierpa i młota odczytuję jako pewien półśrodek. Po tylu działaniach środowisk patriotycznych to nie jest czas, zwłaszcza teraz kiedy rosyjska agresja na Ukrainę stała się faktem.

Wojewoda warmińsko-mazurski zapowiadał, że jeśli miasto samo nie zburzy pomnika, to on wyda decyzję nakazującą rozbiórkę w myśl ustawy dekomunizacyjnej.

Goście Radia Olsztyn rozmawiali także o rosnących cenach energii.

Niezależnie od rządowych propozycji zamrożenia cen prądu, miasto i tak powinno oszczędzać energię elektryczną – przekonywali olsztyńscy radni.

Rząd zapowiedział ograniczenie kosztu jednej megawatogodziny dla samorządów do 785 złotych. To więcej, niż Olsztyn płaci w roku bieżącym, ale też dużo mniej, niż na rok przyszły proponują firmy energetyczne.

– To krok w dobrym kierunku, ale oszczędności i tak będą potrzebne – uważa profesor Mirosław Gornowicz, przewodniczący prezydenckiego klubu radnych Ponad Podziałami.

Do tego trzeba dodać opłatę dystrybucyjną, podatek VAT, dalej sprawa pomocy de minimis i może się okazać, Że część jednostek samorządu terytorialnego nie będzie mogła z tego skorzystać.

Zwolennikiem oszczędności jest też Radosław Nojman, przewodniczący opozycyjnego klubu radnych Prawo i Sprawiedliwość.

Zawsze jestem za oszczędzaniem. Najpierw powinniśmy rozeznać sytuację, gdzie zużycie energii jest najwyższe i gdzie mamy najwyższe straty. Takie badania powinny zostać przeprowadzone przez Urząd Miasta i w tych jednostkach należy zapobiegać stratom.

Olsztyńscy ratusz na razie nie przedstawił jeszcze dokładnego planu oszczędnościowego, taki plan obecnie powstaje.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza

Mirosław Gornowicz i Radosław Nojman. Fot. B. Świerkowksa-Chromy

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za A. Piedziewicz

 

Więcej w energia, PiS, ceny, radni, oszczędności, Mirosław Gornowicz, szubienice, sierp, młot, Radosław Nojman, Ponad podziałami, inflacja
Jak radzić sobie z trudnymi emocjami? Ofiary i sprawcy przemocy mogą liczyć na pomoc

„Dobry kierunek – (s)przeciw przemocy” - to hasło pod jakim Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie prowadzi akcję informacyjną. Chodzi o podniesienie świadomości społecznej na temat...

Zamknij
RadioOlsztynTV