Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Radni komentują przyjęty budżet Olsztyna. „Trudny, ale ambitny” vs „Jego realizacja oznacza stagnację”

Fot. Agnieszka Chmielewska

Dochody wyniosą nieco ponad 1,5 mld złotych, a wydatki 1,6 mld złotych. Deficyt wyniesie ponad 97 milionów złotych. Taki jest budżet Olsztyna na 2021 rok przyjęty wczoraj przed radę miasta w trakcie nadzwyczajnej sesji. Jego główne założenia, w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn, komentowali radni, Mirosław Gornowicz i Radosław Nojman.

Mirosław Gornowicz z prezydenckiego klubu Ponad Podziałami twierdzi, że – mimo trudnych czasów – budżet jest ambitny i prorozwojowy:

Gdybyśmy podeszli do tego bardziej analitycznie, to nie znajdziemy pozycji, w której liczby dotyczące 2021 roku byłyby mniejsze niż z roku poprzedniego. Na inwestycje wydamy 342 mln złotych.

Z tą opinią nie zgadza się Radosław Nojman, radny Prawa i Sprawiedliwości. Twierdzi, że to „budżet na przetrwanie”:

Jego realizacja oznacza w mojej ocenie stagnację i może spowodować znaczne obniżenie warunków życia w Olsztynie. A to byłoby największą porażką prezydenta Olsztyna.

Radosław Nojman dodał, że ma poważne wątpliwości co do poziomu zadłużenia miasta:

Przyjęty budżet przewiduje wzrost zadłużenia o 78 milionów złotych, do kwoty ponad 422 milionów złotych.

Mirosław Gornowicz odpowiedział, że na wczorajszej sesji przytaczał zadłużenie innych, porównywalnych miast wojewódzkich w Polsce:

Tylko jedno z nich miało mniejszy deficyt, zaś pozostałe 7 – większy. Porównywanie długu ma sens tylko, jeśli odniesiemy to do jakiejś relacji, np. dług do dochodów. Jeżeli weźmiemy to pod uwagę, to żadne z miast nie miało korzystniejszej relacji.

Dwie najważniejsze inwestycje, które uda się rozpocząć w tym roku to budowa drugiej linii tramwajowej łącząca Pieczewo ze śródmieściem oraz modernizacja hali Urania. Większość pieniędzy na ten cel miasto pozyskało z Unii Europejskiej.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Mirosławem Gornowiczem i Radosławem Nojmanem

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, Gornowicz, dług, budżet Olsztyna, deficyt, Nojman
Poznaliśmy budżet Olsztyna na 2021 rok. Deficyt wyniesie ponad 97 mln złotych

Radni przyjęli budżet Olsztyna na 2021 rok. Dochody mają wynieść nieco ponad 1,5 mld zł, a wydatki - powyżej 1 mld 600 mln złotych. Deficyt wyniesie...

Zamknij
RadioOlsztynTV