Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Radni chcą likwidacji pomnika gen. Czerniachowskiego

Burmistrz Pieniężna chce przenieść pomnik na cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej lub oddać go Rosjanom. Fot. W. Andrearczyk

Rada miejska w Pieniężnie chce likwidacji pomnika radzieckiego generała Iwana Czerniachowskiego. Trzy miesiące temu radni nie byli w stanie podjąć decyzji co zrobić z pomnikiem. Siedmiu radnych głosowało za rozebraniem pomnika i siedmiu było przeciw.

Część radnych sprzeciwiła się rozebraniu pomnika ze względu na koszty całej operacji. Aby przekonać niezdecydowanych pieniądze na rozbiórkę kontrowersyjnej pamiątki z przeszłości zaoferował Paweł Kołkiewicz prezes Stowarzyszenia Solidarność Walcząca oddział w Warszawie, a Pracownia Architektoniczna z Trójmiasta zadeklarowała wykonanie na własny koszt wszelkich opracowań projektowych niezbędnych do rozbiórki. Te deklaracje sprawiły, że zdanie w sprawie głosowania zmieniła część radnych.

Radni podczas ponownego głosowania nad przyszłością pomnika opowiedzieli się za jego usunięciem z Pieniężna. Nie była to jednak decyzja jednogłośna – mówi burmistrz miasta Kazimierz Kiejdo. „Radni przegłosowali uchwałę wyrażenie woli usunięcia pomnika generała Czernichowskiego, który stoi w Pieniężnie. Siedem osób było za, cztery sprzeciwiły się, dwie wstrzymały się od głosu, a dwie nie brały udziału w sesji”.

Teraz o losie pomnika zdecyduje  Rada Pamięci Walk i Męczeństwa, który będzie na temat przyszłości niechcianego pomnika rozmawiać ze stroną rosyjską.

Iwan Daniłowicz Czerniachowski był sowieckim generałem odpowiedzialnym za aresztowanie i wywózkę ponad 6 tyś. żołnierzy Armii Krajowej, którzy w lipcu 1944 roku brali udział w akcji Ostra Brama czyli wyzwolenia Wilna. Pomnik generała Czerniachowskiego zbudowano na początku lat 70-tych ubiegłego wieku na wjeździe do Pieniężna niedaleko miejsca, gdzie generał został śmiertelnie ranny. Czerniachowskiego pochowano w Wilnie, a po odzyskaniu przez Litwę niepodległości, jego szczątki przeniesiono na cmentarz w Moskwie. (K.Kaszubski/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Pieniężno
W Pieniężnie głosowanie w sprawie pomnika gen. Czerniachowskiego

Rada miejska w Pieniężnie ponownie zajmie się pomnikiem radzieckiego generała Iwana Czerniachowskiego. Trzy miesiące temu radni nie byli w stanie podjąć decyzji co zrobić z pomnikiem....

Zamknij
RadioOlsztynTV