Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Psy pomogą hodowcom strzec owce przed wilkami. Pierwsze owczarki podhalańskie trafiły na Warmię i Mazury

Psy pasterskie będą chronić stad owiec. Fot. fotolia

Pierwsi hodowcy owiec z Warmii i Mazur otrzymali owczarki podhalańskie do ochrony stad przed wilkami – podała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Dwa szczenięta trafiły do hodowcy 600 owiec w Dercu koło Jezioran, a po jednym do właściciela stada 160 owiec ze wsi Dźwiersztyny w gminie Pasym i gospodarza z Rogali w pobliżu Bań Mazurskich. Łącznie do końca 2021 roku hodowcy w regionie otrzymają 16 psów do ochrony swych stad przed wilkami.

Podarowane gospodarzom owczarki podhalańskie mają 7-8 tygodni. Dostawcy szczeniaków mają wspierać nowych właścicieli w przygotowaniu psów do roli stróży stada. Wyjaśnią, jak opiekować się nimi i je żywić, w jaki sposób urządzić im kojec w owczarni lub na pastwisku. Przez 2 lata będą monitorować stopień socjalizacji, czyli oswojenia się młodego owczarka z owcami.

Ważne, aby kontakt młodego psa z ludźmi był ograniczony do niezbędnego minimum, ponieważ efektywność psa zależy od tego, czy jako szczeniak zaakceptował stado owiec jako swoją nową rodzinę. Dobry pies ochraniający stado to taki, który pozostaje z nim cały czas i szybko reaguje na obecność zagrożenia zdecydowaną postawą ciała i szczekaniem

– wyjaśniła rzeczniczka olsztyńskiej RDOŚ Justyna Januszewicz.

Zakup owczarków podhalańskich jest możliwy dzięki projektowi realizowanemu przez RDOŚ w Olsztynie i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na działania służące minimalizowaniu szkód wyrządzanych przez bobry i wilki w regionie przeznaczono w latach 2018-2021 r. ponad milion 700 tysięcy złotych.

W ramach projektu olsztyńska Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przekazuje hodowcom zwierząt gospodarskich m.in. siatkę i słupki do wykonania ogrodzeń oraz zestawy pastuchów elektrycznych zasilanych energią słoneczną, a także fladry, czyli sznury z czerwonymi wstążkami do odstraszania drapieżników.

Służby ochrony środowiska szacują, że w lasach województwa warmińsko-mazurskiego żyje około 130 wilków. Tylko w ubiegłym roku odszkodowania wypłacone przez Skarb Państwa za szkody wyrządzone w regionie przez te drapieżniki przekroczyły 330 tysięcy złotych. Hodowcy złożyli 132 wnioski za zagryzione bydło, owce, kozy, daniele, jelenie i muflony. Wilki atakowały zwierzęta gospodarskie głównie we wschodniej części regionu, ale do szkód dochodziło też np. w okolicach Szczytna i Olsztyna.

Mistrzowie strzygą jedną owcę w 2 minuty. Fot. Fotolia

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pies, psy, wilk, wilki, owce, owca, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, stado owiec
fot. Fotolia.com
Zagłodziła psa i nie poczuwa się do winy. Mieszkanka gminy Godkowo stanie przed sądem

Zarzut znęcania się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem stawia prokuratura w Braniewie 43-letniej mieszkance wsi Lesiska w gminie Godkowo. Kobieta stanie przed sądem za zagłodzenie swojego...

Zamknij
RadioOlsztynTV