Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przyszłość Olsztyna tematem debaty ekspertów. „Czas wyjść z zaścianka”

Fot. B. Gajlewska

W Olsztynie odbyła się debata dotycząca przyszłości stolicy regionu. Zebrani eksperci m.in. architekci, urbaniści i planiści dyskutowali o możliwościach rozwoju miasta i sąsiadujących z nim gmin.

Mówiono też o aspiracjach metropolitalnych Olsztyna i jego centralnym punkcie. Jeden z organizatorów dyskusji, prezes grupy Inplus, Łukasz Złakowski zaznaczył, że należy zadać sobie ważne pytanie.

Czy obecne centrum Olsztyna jest wystarczające jeżeli chodzi o dostępność przestrzeni, infrastrukturę i dostępność komunikacyjną aby realizować pewne potrzeby rozwojowe miasta (…) Rozumiemy to poprzez funkcje metropolitarne, czyli wychodzące poza zaspakajanie naszych potrzeb regionalnych, czego przykładem jest Instytut Rozwoju Zwierząt PAN.

00:00 / 00:00

Emerytowana profesor Małgorzata Suświłło, prezes olsztyńskiego Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego podkreśliła, że metropolitalna przyszłość Olsztyna jest koniecznością.

Czas wyjść z zaścianka. Mamy ogromny potencjał, to przede wszystkim Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, są też inne uczelnie. Może w regionie powinny być stworzone lepsze warunki, żeby lepiej mógł się rozwijać biznes, żeby było więcej kultury, bo jedna filharmonia i teatr to trochę mało. Trzeba coś jeszcze pomyśleć.

00:00 / 00:00

Olsztyn musi sam się zmieniać i zacieśniać współpracę z sąsiednimi gminami – podkreślali uczestnicy debaty na temat rozwoju stolicy regionu. Zdaniem burmistrza Barczewa Andrzeja Maciejewskiego, miasto powinno konsolidować przyległe samorządy.

Olsztyn powinien skupiać wszystkie gminy dookoła i traktować je równo, równoważyć potrzeby naszych mieszkańców, tak by stanowiły całość, jedność. Mamy wspólne tematy, mamy wspólne sprawy i wspólnie musimy je ujednolicić z korzyścią dla wszystkich gmin, żeby Olsztyn nie miał na nie monopolu.

00:00 / 00:00

Prezes Fundacji im. Piotra Poleskiego Jerzy Szmit ocenił, że Olsztyn sam musi dostosować się do zmieniających się czasów.

Olsztyn bardzo ubożeje jeśli chodzi o liczbę mieszkańców. Część przeprowadza się poza miasto do sąsiednich gmin. Bardzo wielu młodych ludzi wyprowadza się poza jego granice, bo Olsztyn przestał pełnić funkcje wyższej kultury, najlepszej medycyny, sportu, rozrywki i nauki.

00:00 / 00:00

Fot. B. Gajlewska

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kultura, Olsztyn, debata, nauka, edukacja, rozwój, przyszłość
Wielka bitwa czy zwykła potyczka? 502 lata temu Kopernik obronił olsztyński zamek

502 lata temu Kopernik obronił olsztyński zamek przed najazdem Krzyżaków. Był 26 stycznia 1521 roku. Wielka bitwa, a może jednak mała potyczka? Co naprawdę Olsztyn zawdzięcza...

Zamknij
RadioOlsztynTV