Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przygotowanie książki do druku

Jeśli chcesz samodzielnie opublikować swoją powieść, drukowanie jej nie jest łatwym zadaniem. Istnieje wiele kroków i procesów, które prowadzą do rzeczywistych książkowych fizycznych obiektów. Drukowanie jest tylko jednym z wielu ważnych etapów tego procesu, ale są rzeczy, które mogą zaskoczyć nawet doświadczonych pisarzy, którzy nie wiedzą o tym wszystkiego, np. co się dzieje przed publikacją. Ten przewodnik pomoże wyjaśnić ten proces! Jak przygotować książkę do druku?

Druk książki krok po kroku

Niezależnie od tego, czy korzystamy z usług drukarni internetowej, takiej jak przykładowo JKB Print, czy drukarni lokalnej, proces wydania książki jest trudny i złożony.

Przygotowanie tekstu i składu

Ważne jest, aby dokładnie przygotować się przed drukiem. Jest wiele rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, np. uzgodnienie ostatecznej wersji tekstu i wprowadzenie niezbędnych poprawek; zapisanie w formacie PDF, aby nie wpłynęło to na wygląd stron czy akapitów po wydrukowaniu. Najlepiej też, jeśli grafika zostanie przekonwertowana z przestrzeni barw RGB na CMYK – w przeciwnym razie kolory mogą wyjść inne niż oczekiwane!

Projekt typograficzny to dużo więcej niż tylko wybór czcionek i ustawienie wielkości tekstu. Ważne jest, aby współpracować z doświadczoną drukarnią, ponieważ produkt końcowy będzie zgodny z wymaganiami, jeśli wszystkie etapy zostaną prawidłowo prześledzone od początku do końca! Cały proces DTP rozpoczyna się od zapisania pliku w formacie .pdf przed wysłaniem go dalej – po ukończeniu możesz wreszcie opublikować go zgodnie z życzeniem.

Formatowanie

Każdy rodzaj książki ma specjalne wymagania dotyczące formatowania. Obejmują one rozmiar i kształt stron, a także sposób podziału tekstu na linie dla celów drukarskich. Należy również uważać na wszelkie dodatkowe elementy, jak przypisy czy zdjęcia!

Druk cyfrowy czy offsetowy

W zakresie druku książek rozróżniamy dwie techniki: cyfrową i offsetową. Główna różnica technologiczna polega na tym, że w przypadku maszyn cyfrowych nie musimy tworzyć matryc ani naświetlać klisz, ponieważ ich medium jest toner; z kolei drukarki offsetowe wymagają farb, które mogą być nakładane za pomocą zewnętrznych narzędzi.

Musimy wybrać nie tylko rodzaj druku, lecz także papier, typ oprawy i szycie grzbietu. Wszystko zależy oczywiście od naszych finansów oraz potrzeb.

W dzisiejszych czasach książkę może wydrukować niemal każdy. Dlatego warto wiedzieć, jak wygląda ten proces, aby przygotować się do niego jak najlepiej.

Artykuł sponsorowany

Więcej w książka
Olsztyńska scena muzyczna według Moniki Szczygło

37 niepublikowanych wcześniej wywiadów składa się na książkę "Olsztyńska Scena Muzyczna – Zespoły i Soliści". W Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych odbyło się spotkanie z autorką...

Zamknij
RadioOlsztynTV