Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przez kilka lat zarobiła ponad 600 tysięcy złotych na cudzoziemcach. Fałszywa biznesmenka i jej partner staną przed sądem

Policja zabezpieczyła dokumenty. Fot. W-MOSG

Do Sądu Rejonowego w Iławie wpłynął akt oskarżenia przeciwko dwojgu mieszkańcom powiatu kwidzyńskiego. Są podejrzani o fałszowanie dokumentów, które umożliwiły pracę w Polsce ponad 760 cudzoziemcom.

Jak poinformowała rzeczniczka warmińsko-mazurskiego oddziału SG kpt. Mirosława Aleksandrowicz, skierowanie do sądu aktu oskarżenia przeciwko kobiecie i jej partnerowi jest efektem śledztwa prowadzonego od 2016 roku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Olsztynie.

Według ustaleń straży granicznej, kobieta, w porozumieniu ze swoim partnerem, podrabiała dokumenty umożliwiające cudzoziemcom pracę w Polsce. Przestępczą działalność prowadzili na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego.

Para werbowała ludzi w trudnej sytuacji materialnej do założenia fikcyjnych firm. Następnie pozyskiwała dane cudzoziemców i rejestrowała oświadczenia o pracę w powiatowych urzędach pracy i zezwolenia udzielane przez wojewodów

– wyjaśniła Mirosława Aleksandrowicz.

Jak dodała, podejrzani od października 2015 do marca 2016 roku podrobili dokumenty dla ponad 760 cudzoziemców z krajów Europy wschodniej, m.in. Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Gruzji, Armenii oraz Rosji. Za fałszywe dokumenty umożliwiające zatrudnienie pobierali od cudzoziemców: 100 euro za oświadczenie i 200 euro za zezwolenie. Na przestępczej działalności zarobili ponad 370 tysięcy złotych.

Według straży granicznej kobieta już wcześniej działała w tej branży. Z tego powodu w 2018 r. skierowano przeciwko niej akt oskarżania, również do sądu w Iławie.

Zamiast czekać na wyrok, zmieniła lokalizację i wspólnie z partnerem dalej prowadziła nielegalną działalność

– powiedziała rzeczniczka warmińsko-mazurskiej straży granicznej.

Wówczas na nielegalnej działalności przestępczej zarobiła około 270 tysięcy złotych i zorganizowała nielegalną migrację dla ponad tysiąca sześciuset cudzoziemców, m.in. z Ukrainy, Uzbekistanu, Białorusi, Azerbejdżanu, Gruzji, Tadżykistanu i Mołdawii.

Organizatorom przestępczej działalności grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

 

 

Autor: PAP.P.Karpiszen
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, prokuratura, cudzoziemcy, Iława, straż graniczna, oszuści, oszustka, akt oskarżenia, zatrudnienie
Szkoła podejrzewała rodziców o stosowanie przemocy. Sąd ich uniewinnił

Sąd Rejonowy w Giżycku uznał, że dobro niepełnosprawnego dziecka nie zostało naruszone, a jego rodzice nadal mają sprawować pieczę nad synem. Szkoła chłopca oskarżyła rodziców o...

Zamknij
RadioOlsztynTV