Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 9 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Protest powitał uczestników forum ekologicznego

Organizacje i ruchy społeczne od dawna protestuję przeciwko budowie spalarni odpadów tzw. RDF w Olsztynie. Na zdjęciu demonstracja przed olsztyńskim ratuszem (od prawej Jacek Pachucki). Ten sam banner powitał uczestników XVII Forum Ekologicznego w Olsztynie., fot. A.Socha

Od protestów rozpoczęło się w Olsztynie XVII Samorządowe Forum Ekologiczne.

Prawie 150 uczestników forum, którzy wchodzi li do hotelu Park witał baner „Nie dla spalarni śmieci”. Rozdawano też ulotki z apelem do radnych sejmiku i zarządu województwa warmińsko mazurskiego.

Jeden z protestujących Jacek Pachucki z Ruchu Narodowego powiedział, że chce zwrócić uwagę na konieczność podjęcia prac nad reorganizacją systemu gospodarki odpadami w regionie.

00:00 / 00:00

Konrad Nowak, Prezes Zarządu olsztyńskiego MPEC-u, który jest odpowiedzialny za realizację projektu budowy elektrociepłowni na paliwo z odpadów w stolicy województwa, uważa, że protestujący działają przeciwko ochronie środowiska.

00:00 / 00:00

Pod apelem podpisali się: Stowarzyszenie Święta Warmia, Stowarzyszenie Koliber, Forum Rozwoju Olsztyna, Stowarzyszenie Sadyba, Stowarzyszenie Kochajmy Warmię oraz Stowarzyszenie „Siedliska Warmińskie. Apel poparł Zarząd Regionu Warmińsko-Mazurskiej „Solidarności”.

Posłuchaj relacji Krzysztofa Kaszubskiego.

Oto treść Apelu.

Szanowna Rado i Zarządzie Województwa Warmińsko-Mazurskiego !

Zwracamy się do Państwa z apelem o rozpoczęcie natychmiastowych działań w kierunku podjęcia prac nad reorganizacją systemu gospodarki odpadami w woj. warmińsko-mazurskim poprzez:

1. Respektowanie kierunków działań (i celów do osiągnięcia) w obszarze kształtowania gospodarki odpadami wpisanych do projektu nowelizacji Krajowego Planu Gospodarki Odpadami.

2. Odstąpienie od projektu budowy spalarni w Olsztynie.

Stowarzyszenie „Święta Warmia” od kilku lat monitoruje działania władz Miasta Olsztyna i Zarządu województwa związane z gospodarką odpadami, budową spalarni i powiązanym z tym procesem prywatyzacji miejskiej spółki MPEC.

System gospodarki odpadami komunalnymi na terenie województwa warmińsko-mazurskiego wymaga zmian (reorganizacji) zarówno w aspekcie organizacyjnym, edukacyjnymi jak i technologicznym, poprzez sukcesywne przechodzenie z systemu centralnego na racjonalny system rozproszony oparty o instalacje do segregacji odpadów selektywnie zebranych, zgodnie z zasadą najlepszej dostępnej technologii i zagospodarowania odpadów najbliżej miejsca ich wytworzenia.

Opracowany przez Ministerstwo Środowiska projekt Krajowego Programu Gospodarki Odpadami, wychodzi naprzeciw postulatom strony społecznej, daje szansę na traktowanie odpadów jako cenne źródło surowców i kształtowanie właściwych postaw ekologicznych.

We wspomnianym dokumencie Ministerstwo Środowiska odstępuje od promowania systemu gospodarki odpadami opartego o duże Regionalne Instalacje Przetwarzania Odpadów Komunalnych nastawionego głównie na produkcję RDF-u plus budowy spalarni, jako uzupełnienie systemu. Ministerstwo uważa, że jest to najdroższy, najmniej korzystny społecznie model organizacji systemu gospodarki odpadami. W opublikowanym projekcie Krajowy Plan Gospodarki Odpadami wyraźnie wskazuje się na potrzebę odejścia od sztywnego modelu bilansowania strumienia odpadów na rzecz modelu respektującego hierarchię postępowania z odpadami czyli osiągania wysokich poziomów recyklingu.

Protest części gmin, udziałowców Spółki ZGOK, świadomych ciężaru utrzymania nieuzasadnionego ekonomicznie systemu gospodarki odpadami, poparty prawie 5000 tysiącami podpisów mieszkańców tych gmin, wyraźnie świadczy o narastającym niepokoju społecznym.

W budowę systemu gospodarki odpadami zostały zaangażowane ogromne środki publiczne, dlatego też podjęcie natychmiastowych rozmów ze stroną społeczną w celu opracowania planu reorganizacji systemu gospodarki odpadami jest obowiązkiem władz samorządowych, którego zaniechanie niesie ze sobą eskalację negatywnych następstw gospodarczych i społecznych.

Czy jesteście Państwo gotowi ponieść taką odpowiedzialność ?

Wraz z wezwaniem do reorganizacji systemu gospodarki odpadami, składamy propozycję powołania komitetu ds. reorganizacji systemu, w skład którego weszłaby strona społeczna. To wyciągnięcie do Państwa ręki, decyzja jest po Państwa stronie!

Sygnatariusze Apelu:

Stowarzyszenie Święta Warmia

Stowarzyszenie KoLiber

Forum Rozwoju Olsztyna

Stowarzyszenie SADYBA

Stowarzyszenie Kochajmy Warmię

Stowarzyszenie „Siedliska Warmińskie”

Apel popiera:

Zarząd Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ „Solidarność” w Olsztynie.

(kaszub/as)

Przeczytaj poprzedni wpis:
Prokuratura zbada plany przekopu Mierzei Wiślanej

Prokuratura w Gdańsku rozpoczęła postępowanie w sprawie domniemania niegospodarności przy planowaniu budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Sprawę zgłosił elbląski poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Wilk,...

Zamknij
RadioOlsztynTV