Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prokuratorskie śledztwo ws. kradzieży pieniędzy klientów banku

Nawet kilka milionów złotych mogli stracić klienci jednego z dużych banków. Pieniądze ukradzione z kont, przy pomocy wirusa komputerowego, były wyprowadzane za granicę.

Na trop afery wpadł policjant zwalczający przestępstwa gospodarcze i olsztyński prokurator. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Zbigniew Czerwiński potwierdza, że prokuratura prowadzi takie postępowanie. Przestępcy przy pomocy tzw. fishingu, wykorzystując niewiedzę danej osoby, przerzucali środki z rachunku zarejestrowanego na działalność gospodarczą na rachunek prywatny. Następnie przy pomocy podstawionych osób, tzw. słupów wyprowadzali pieniądze za granicę.

00:00 / 00:00

W latach 2013 – 2015 pieniądze wytransferowała na Ukrainę tajemnicza warszawska spółka założona przez dwóch 30-latków. Następnie spółka została sprzedana dwóm wspólnikom. Jeden był obywatelem Turcji, drugi posługiwał się amerykańskim paszportem. Środku ukradzione z rachunków bankowych przy pomocy wirusa komputerowego były wyprowadzane za granicę.

Prokurator Zbigniew Czerwiński powiedział, że pieniądze były wyprowadzane głównie z firm, które mają bardzo duże obroty. Wobec tego przelewy w wysokości 6-30 tysięcy złotych były niezauważalne.

Prokuratura okręgowa w Olsztynie zawiesiła śledztwo, bo czeka na pomoc prawną z Ukrainy i Turcji. Prokuratorzy chcą by Ukraińcy przesłuchali 29 swoich obywateli, którzy dostawali przekazy z Polski. Natomiast z Turcji prowadzący sprawę czekają na informacje o tajemniczych wspólnikach.

 

(dwo/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, prokurator, Olsztyn, bank, Zbigniew Czerwiński, prokuratura okręgowa, konto, wirus komputerowy
Cyberprzestępcy ukradli pieniądze z konta przedsiębiorcy

Jest przekonany, że padł ofiarą cyberprzestępców, którzy włamali się na jego konto bankowe. Pan Sławomir jest przedsiębiorcą handlowym z Warmii i Mazur. Interesy prowadzi między innymi...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV