Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Profilaktyka nowotworów kobiecych. NFZ zachęca do bezpłatnych badań

Fot. Adobe Stock

Po ograniczeniach związanych z pandemią, wciąż mało osób dba o profilaktykę. Na początku lutego obchodzony jest „Światowy Dzień Walki z Rakiem”.

To okazja, żeby przypomnieć sobie o badaniach i skorzystać z nich podczas specjalnie zorganizowanych akcji. Dziś i jutro (2 i 3 lutego) w olsztyńskiej poliklinice będzie można wykonać bezpłatnie badania mammograficzne i cytologiczne.

00:00 / 00:00

Badania trwają od 8.30 do 16. Konieczna jest wcześniejsza rejestracja – numery telefonów są na stronie internetowej polikliniki. Mammografię i cytologię będzie można wykonać też 3 lutego w przychodni przy ul. Kościuszki 2 w Ostródzie.

W statystykach mierzących objęcie populacji programem „Profilaktyka raka piersi” w województwie warmińsko-mazurskim, Olsztyn plasuje się dopiero na 15. miejscu. Dlatego tak serdecznie chcielibyśmy zachęcić panie do wykonania tych badań właśnie z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem

– mówiła Magdalena Mil z warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ.

00:00 / 00:00

Lekarze alarmują, że po pandemii jest o kilkanaście procent więcej wykrywanych nowotworów i to w zaawansowanych stadiach – podkreśla prof. Marcin Jóźwik, ordynator oddziału ginekologii onkologicznej olsztyńskiej polikliniki.

00:00 / 00:00

Dodajmy, że mammografia jest refundowana dla pań w wieku od 50-69 lat, a cytologia w wieku 25-59 lat.

Autor: A. Skrago
Redakcja: K. Ośko/A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w badania, rak piersi, profilaktyka, badanie
Zbadaj się i wygraj nagrody. Rusza loteria promująca program Profilaktyka 40 PLUS

Ministerstwo Zdrowia uruchamia loterię, która ma promować program Profilaktyka 40 PLUS. W tym programie każdy, kto ukończył 40 lat, może wykonać całe spektrum badań.  Badania przede...

Zamknij
RadioOlsztynTV