Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prof. Gajownik z UWM: Rosja testuje zdolności obronne NATO

Myśliwiec Su-24

– Rosja testuje zdolności obronne NATO – tak ostatnie działania Moskwy wobec Sojuszu ocenił profesor Tomasz Gajownik z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

O naruszeniach przestrzeni powietrznej swych krajów przez rosyjskie samoloty wojskowe poinformowały Finlandia i Szwecja. Władze w Sztokholmie przekazały wiadomość o incydencie z udziałem Su-24, który nad ranem wleciał na szwedzkie niebo na wschód od Gotlandii. W reakcji poderwano myśliwce Jas-39 Gripen, które odstraszyły rosyjską maszynę.

Profesor Tomasz Gajownik z UWM podkreślił w Radiu Olsztyn, że tego typu akcje przynoszą Kremlowi wiele cennych informacji.

Ewidentnie testują nasze możliwości obronne. Badają szybkość reakcji, kwestie kto, kiedy i skąd podnosi samoloty. Ujawnia to im system naszej obrony przeciwpowietrznej. Rosjanie będą to czynić permanentnie, z premedytacją

– zaznaczył.

Profesor Gajownik dodał, że testując reakcję krajów NATO, Rosja sprawdza też odzew własnej agentury wpływu.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Autor: P. Karpiszen
Źródło: IAR

Więcej w UWM, wojna, Rosja
Turyści na pasie drogi granicznej. Ciekawość wygrywa z mandatami

Jedni chcą poczuć dreszcz emocji, inni zrobić pamiątkowe zdjęcie, jeszcze inni tłumaczą, że zgubili drogę. Każdy musi się liczyć z mandatem i nieprzyjemnościami. Granica z Rosją,...

Zamknij
RadioOlsztynTV