Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Proekologiczne działania przynoszą efekt. Poprawia się jakość powietrza w Elblągu

Fot. Fotolia.com

Powietrze w Elblągu jest coraz czystsze. Potwierdzają to raporty służb ochrony środowiska i efekty kontroli prowadzonych w sezonie grzewczym przez patrol antysmogowy.

Od kilku miesięcy działania proekologiczne wspiera dron obsługiwany przez strażnika miejskiego, dzięki któremu można wyłapywać trucicieli. Od początku sezonu grzewczego do połowy marca patrol antysmogowy przeprowadził prawie 300 kontroli. Co piąta potwierdziła, że w piecach spalane były śmieci lub odpady. Zawsze informujemy po co i w jakich godzinach chcemy wejść na posesję. Oprócz tego tłumaczymy czym wolno palić, a czym nie – wyjaśnia Sławomir Grzywiński z elbląskiej Straży Miejskiej. Nie każda wizyta kończy się karą, ale i tak mandaty za to wykroczenie to w sumie ponad 13 tysięcy złotych. Najbardziej oporni truciciele muszą tłumaczyć się przed sądem. W tym roku strażnicy wysłali dwa takie wnioski.

Od dwóch lat Elbląg realizuje z własnego budżetu program wymiany kopciuchów na nowoczesne piece do ogrzewania domów czy firm. Dopłaca też do podłączenia budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej. W ciągu trzech lat samorząd wyda na to około 700 tysięcy złotych.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w śmieci, straż miejska, spalanie, smog, sezon grzewczy, czyste powietrze
Było o włos od tragedii. 61-latek z Olsztyna dwukrotnie próbował targnąć na swoje życie

Karetka, przyjechała na wezwanie zawiozła mężczyznę do szpitala psychiatrycznego. Gdy okazało się, że jest pijany, zdecydowano, że musi trafić do izby wytrzeźwień. Po drodze o mało...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV