Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prezydent i premier na budowie kanału przez Mierzeję Wiślaną. „Inwestycja wzmocni polską suwerenność i niezależność”

Fot. KPRM

Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i szef Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk odwiedzili plac budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej.

Kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej ma charakter wzmacniania polskiej suwerenności, niezależności i wolności – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Dodał, że inwestycja otworzy Zalew Wiślany, Elbląg i Frombork na nowe możliwości. Prezydent podkreślił, że budowa kanału żeglugowego w tym miejscu ma dać żeglarzom i Polsce suwerenność i wolność w zakresie korzystania z Zalewu Wiślanego.

Jesteśmy dziś na terenie jednej z największych inwestycji, która ma otworzyć Zalew Wiślany, Elbląg i Frombork na nowe inwestycje gospodarcze, na nowe kontakty handlowe, na nowe możliwości.

Prezydent przypomniał, że to inwestycja, która zapowiedział Jarosław Kaczyński jako premier w 2007 roku.

Potem, kiedy rządy się zmieniły, ta inwestycja została porzucona. Przez 8 lat rządzący Polską, koalicja PO-PSL w ogóle o niej nie wspomniała, nie realizowała jej, nie podejmowała w tym zakresie żadnych działań. Kiedy Zjednoczona Prawica wygrała wybory w 2015 r., a ja zostałem prezydentem wróciliśmy do czynnej realizacji tego wielkiego zadania.


Prezydent przekonywał, że  „inwestycja ma charakter wzmacniania polskiej suwerenności, wzmacniania polskiej niezależności, wzmacniania polskiej wolności”.

Nie będziemy musieli prosić Rosjan o możliwość komunikowania się na Zalew Wiślany poprzez Cieśninę Pilawską, tylko będziemy mieli własne przejście, którym sami będziemy dysponowali.

Uruchomienie wielkiego planu inwestycyjnego dla Polski, tak zwanego „Planu Dudy” zapowiedział premier Mateusz Morawiecki na terenie budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej.

Premier odpowiedział też kandydatowi na prezydenta RP Rafałowi Trzaskowskiemu, który zapowiedział wstrzymanie budowy kanału żeglugowego i Centralnego Portu Lotniczego, jeśli wygra wybory.

Prezydent i premier zaplanowali także spotkania z mieszkańcami Warmii i Mazur. Andrzej Duda pojedzie między innymi do Iławy, a premier odwiedzi Elbląg.

Nie mamy żadnych opóźnień przy przekopie Mierzei Wiślanej, prace są realizowane zgodnie z harmonogramem – zapewnił minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Marek Gróbarczyk przekazał, że zakończyła się pierwsza faza robót związana m.in. z robotami ziemnymi.

Dodał, że przystąpiono do budowy falochronów północnego, zachodniego (900 m) oraz wschodniego (500 m). Wykonane zostało również nabrzeże postojowe, przystąpiono do budowy przyczółków dwóch mostów obrotowych.

Na placu budowy pracuje ponad 50 firm. Firmy z Polski odpowiedzialne są m.in. za budowę śluzy.

Nie ma dzisiaj żadnych czynników, które mogłyby wpłynąć na opóźnienie. Gwarantuję, że ta inwestycja ze strony technicznej będzie realizowana

– podsumował minister Marek Gróbarczyk.

Prace na Mierzei Wiślanej

Na Zalewie Wiślanym rozpoczęło się usypywanie sztucznej wyspy. To część dużej inwestycji, jaką jest budowa kanału żeglugowego łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Docelowo będzie ona miała 180 hektarów i jest formą rekompensaty środowiskowej. Ma być ona siedliskiem ptaków.

Wykonawca – konsorcjum NDI/Besix – pracuje teraz przy tzw. zalądowieniu portu przeładunkowego. Posłuży on do odbioru dostaw kamienia hydrotechnicznego na potrzeby budowy falochronów.

W rejonie kanału żeglugowego toczą się roboty ziemne. Materiał uzyskany z prac jest hałdowany ma zostać użyty do wykonania obwiedni sztucznej wyspy. Zabezpieczane są skarpy ziemne. Zakończyły się już prace nasypowe pod obiektami mostowymi, prowadzone są prace przy powstających drogach. Pod przyszłymi mostami rozpoczęto roboty żelbetowe pod fundamentami.

Od strony Zalewu Wiślanego zakończono budowę tymczasowej grobli oraz wbijanie ścianek dla tymczasowego nabrzeża, które posłuży do przeładunku materiałów potrzebnych do budowy wyspy. W kolejnych tygodniach w rejonie kanału rozpoczną się przygotowania do prac przy budowie śluzy. Kontynuowane będą też roboty ziemne i żelbetowe.

Drugi etap budowy

Prace w miejscu przekopu to pierwszy etap z trzech etapów budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Przetarg na drugi etap ogłoszono 24 kwietnia tego roku a oferty od zainteresowanych firm najprawdopodobniej otwarte będą 22 czerwca.

Drugi etap budowy nowej drogi wodnej obejmuje rzekę Elbląg wraz z umocnieniem i obwałowaniami. Zbudowany zostanie trzeci most w Nowakowie o długości 104 metrów. Oprócz tego, odcinek drogi o długości 1550 metrów, która będzie służyła mieszkańcom. Most będzie się znajdował 650 metrów od obecnie istniejącego mostu pontonowego.

Oprócz inwestycji hydrotechnicznych i drogowych Urząd Morski w Gdyni planuje wykonanie znaków nawigacyjnych. Całość w przyszłości zostanie połączona trzecim odcinkiem, a więc przejściem przez Zalew Wiślany.

Całkowita długość nowej drogi wodnej wyniesie 22,8 km a jej głębokość to 5 m. Docelowo kanał ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o długości do 100 metrów oraz do 20 metrów szerokości. Budowa kanału na Mierzei Wiślanej ma zakończyć się w 2022 r. Inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni, a wykonawcą pierwszej, aktualnie realizowanej części inwestycji konsorcjum firm NDI/Besix.

Fot. NDI/Besix

Fot. NDI/Besix

Fot. NDI/Besix

Fot. NDI/Besix

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za RO/PAP/IAR

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, Iława, prezydent, kanał, przekop, Mierzeja Wiślana, premier, Andrzej Duda
Warsztaty terapii zajęciowej przygotowują się na przyjęcie podopiecznych. Niektóre już wznowiły działalność

Placówki wsparcia dziennego: domy i kluby seniora, domy pomocy, czy warsztaty terapii zajęciowej od tego tygodnia mogą znów działać. Nie wszystkie zdecydowały się od razu na...

Zamknij
RadioOlsztynTV