Premier Morawiecki: Polski Ład doprowadzi do przełomu w najmniejszych miejscowościach
Premier Morawiecki odwiedził w piątek (16 lipca) Dobre Miasto, Miłakowo i Łuktę. Spotykając się z mieszkańcami premier podkreślał, że Polski Ład jest szansą na przełamanie impasu gospodarczego mniejszych miejscowości.
Szef rządu przekonywał, że Polski Ład w małych miejscowościach doprowadzi do istotnych zmian, głównie za sprawą dużych środków finansowych na realizację specjalnych programów.
Będą programy dedykowane, jak program dla PGR-ów. Gmina Miłakowo to gmina popegeerowska. Rozmawiałem z burmistrzem i on bardzo się ucieszył z tego programu, bo dzięki niemu będzie w stanie utrzymać więcej ludzi na miejscu, a wtedy wiadomo, że rosną dochody, a gospodarka kręci się we właściwym kierunku
– zaznaczył premier.
Według szefa rządu podobne skutki mają przynieść programy m.in. budowy dróg, oczyszczalni czy modernizacji sieci wodnokanalizacyjnych, które służyć będą mieszkańcom i poprawią ich komfort życia. Premier podkreślił, że gminy mniej zamożne i mniej zamieszkałe otrzymają więcej środków finansowych. – One były zaniedbane, zapuszczone, zmarginalizowane w czasach trzeciej RP – dodał premier.
W tym tygodniu prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz na konferencji prasowej krytycznie odniósł się do wielu założeń Polskiego Ładu. Mówił m.in. o założeniach podatkowych, według których Olsztyn miałby otrzymać mniejsze pieniądze.
Ja przytoczę kilka liczb, bo liczby nie kłamią. Można to sprawdzić na kilku przykładach i na stronach internetowych. W czasach naszych poprzedników, przez osiem lat przyrost do budżetów wszystkich samorządów, także Olsztyna, jestem pewien tej proporcji, że ona będzie podobna dla Olsztyna, to 12 miliardów złotych. Przez cztery lata rządów Prawa i Sprawiedliwości, na skutek uszczelnienia systemu podatkowego, przyrost z tego samego tytułu to 21 miliardów. Co to oznacza? Włodarze miast, tak jak np. Olsztyna do dobrego przyzwyczaili się szybko. Ten deszcz pieniędzy spadł na nich w czasie rządów PiS
– podsumował Mateusz Morawiecki.
Mateusz Morawiecki odniósł się także do tragicznych skutków powodzi i osunięć ziemi, do jakich doszło w Niemczech i Belgii.
Zaoferowałem Angeli Merkel pomoc. Bardzo mi za nią podziękowała. Nasi ministrowie zaoferowali pomoc. Cały czas chcę podkreślić, że dla naszych partnerów belgijskich, bo tam także doszło do kataklizmów pogodowych, i niemieckich możemy taką pomoc wyświadczyć
– podkreślił premier.
Posłuchaj całej rozmowy z Premierem Mateuszem Morawieckim.
Redakcja: Ł. Sadlak