Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

80% dłużników alimentacyjnych nie płaci na dzieci

Prawie 312 tysięcy osób nie płaci alimentów, a ich łączne zadłużenie to ponad 10,5 miliarda złotych – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Średnia wysokość długu na osobę to prawie 34 tysiące złotych. Podobna liczba dłużników alimentacyjnych widnieje w BIG InfoMonitor – to 298 tysięcy, z długiem prawie 10 miliardów złotych.

Jak wynika z danych Ministerstwa Sprawiedliwości, 80 procent Polaków, którzy mają zasądzone alimenty, nie wywiązuje się z obowiązku płacenia na dzieci. W bazie danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej widnieje ich prawie 312 tysięcy, a wartość długu sięga 10,56 miliarda złotych. Średnio każdy z nich jest winien swoim dzieciom prawie 34 tysiące złotych.

Jak podkreśla KRD, nie są to jednak pełne dane, bo zdecydowana większość dłużników alimentacyjnych została wpisana przez gminy, które za nich wypłacają zasiłek alimentacyjny (od zeszłego roku mają one obowiązek umieszczania danych o dłużnikach alimentacyjnych w biurach informacji gospodarczej). Rzadziej robią to rodzice, którzy nie mogą wyegzekwować alimentów.

Świadczenia alimentacyjne przysługują osobom, które nie są w stanie wyegzekwować alimentów, ale uzależnione są od dochodu (725 zł na osobę w rodzinie), więc nie otrzymują ich wszystkie dzieci, których rodzice nie wywiązują się z obowiązku alimentacyjnego. Dłużnika do rejestru może dopisać nie tylko gmina, ale także sam rodzic, który nie otrzymuje alimentów na dziecko. Najczęściej to matka, bo według KRD 96 procent dłużników alimentacyjnych to mężczyźni.

– Tyle, że niewiele kobiet to robi, a takiego wpisu można dokonać na podstawie wyroku sądu zasądzającego alimenty. Warto zdecydować się na taki krok, bo upublicznienie zobowiązania nierzetelnego rodzica może go odciąć od telewizji kablowej, telefonu czy wzięcia pożyczki – mówi prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki.

Niespłacone alimenty to problem, który narasta. Przez ostatnie sześć miesięcy zadłużenie rodziców wpisanych do KRD z tego tytułu wzrosło o 860 milionów złotych. BIG InfoMonitor w lutym informował o długu alimentacyjnym w wysokości ponad 8 miliardów złotych, a obecnie – prawie 10 miliardów złotych. Najczęściej do Krajowego Rejestru Długów za niezapłacone alimenty wpisywani są rodzice w wieku 36-45 lat. Jest ich prawie 116 tysięcy, a łączna wartość ich zobowiązania to 4,4 miliarda złotych, co stanowi 40 procent długu alimentacyjnego. Sporą grupę dłużników (32 procent) stanowią również rodzice w wieku 46-55 lat, którzy mają do oddania swoim dzieciom 3,4 miliarda złotych. Najstarszymi dłużnikami wpisanymi do KRD z tytułu długu alimentacyjnego są 87-latkowie: mieszkaniec małopolskiej gminy Muszyna ma do zapłacenia ponad 13 tysięcy złotych, a jego rówieśnik z Nowego Sącza, musi oddać swoim dzieciom prawie 4 tysiące złotych. Jeśli chodzi o wysokość zadłużenia, rekordzista wpisany do rejestru BIG InfoMonitor, 41-latek z Krakowa, winny jest swoim dzieciom ponad pół miliona złotych.

Rząd pracuje nad zmianą przepisów dotyczących alimentów, m.in. artykułu kodeksu karnego mówiącego o uporczywym uchylaniu się od alimentów. Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza również wprowadzić dozór elektroniczny dłużników alimentacyjnych, o co wnioskowali m.in. rzecznicy praw dziecka i praw obywatelskich, którzy wspólnie pracują nad rozwiązaniami poprawiającymi ściągalność alimentów. Propozycję popierają także społeczne zajmujące się problemem niepłacenia alimentów.

 

(PAP/kpias)

 

Więcej w długi
Elbląska Rada Miasta dyskutuje, jak spłacić długi

Po raz drugi zebrała się elbląska Rada Miasta po to, by dokończyć sesję zwołaną tydzień temu przez prezydenta Witolda Wróblewskiego. Złożył on projekty czterech uchwał dotyczących...

Zamknij
RadioOlsztynTV