Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prawie 120 ulic w Olsztynie może zmienić swojego patrona. Rozstrzygną to radni komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska.

Ulica Limanowskiego w Olsztynie. Fot. Paweł Socha

118 nazw ulic i placów jest na liście, którą olsztyński ratusz przygotował na potrzeby ustawy dekomunizacyjnej. Teraz dokumentem zajmą się radni komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska.

Zadaniem radnych jest zapoznanie się z listą i uszczuplenie jej o kolejne nazwy. – Muszą przeanalizować to, co zapisano w uzasadnieniach wówczas, przed laty, podejmowanych uchwał – powiedział Polskiemu Radiu Olsztyn Patryk Pulikowski z biura prasowego Urzędu Miasta. – Wtedy też podejmą decyzję, czy rzeczywiście nazwa danej ulicy powinna zostać zmieniona, a może należałoby zmienić uzasadnienie do danej uchwały.

Według Patryka Pulikowskiego zmiany uzasadnienia uchwały może wymagać na przykład nazwa ulicy 22 stycznia. – Ona może mieć różne konotacje. Zarówno z Powstaniem Styczniowym, jak i II Wojną Światową – dodał Pulikowski.

Kiedy nazwami ulic zajmie się Instytut Pamięci Narodowej? Z punktu widzenia ustawy jest tak, że decyzję podejmują samorządy. Jeśli jednak do września 2017 roku nie zostaną zmienione nazwy określone w ustawie, to wówczas wojewoda zwraca się do IPN z prośbą o opinię. Następnie – bazując na niej – to do wojewody należy ostatnie słowo. Tak w największym skrócie wygląda zapis przyjęty przez Sejm.

IPN może jednak pomóc samorządom w weryfikacji poszczególnych nazw ulic, ale dr Waldemar Brenda, naczelnik olsztyńskiej delegatury podkreśla, że to złożony proces. – Odpowiadamy na takie pisma, ale nie jest to reakcja natychmiastowa. Opinie są bowiem wysyłane do koordynatora całego przedsięwzięcia, tak żeby te opinie na przykład z Olsztyna i Katowic były jednobrzmiące – wyjaśniał Brenda.

Choć na razie lista nazw ulic i placów – nad którą będą pracować olsztyńscy radni – jest długa, to nie ma wątpliwości, że np. Zygmunt Berling czy Hanka Sawicka niebawem przestaną być patronami. – Doskonale wiemy, że były to osoby, które komuniści uznali za symbol swojej władzy. To są bohaterowie nie z naszej bajki. W związku z tym, tego typu ulice powinny zostać zmienione – dodał Waldemar Brenda.

Na początku obowiązywania ustawy o dekomunizacji przestrzeni publicznej radni Olsztyna poprosili IPN o ocenę nazw wszystkich 571 ulic. Nazwy ulic zostaną opublikowane dopiero po zatwierdzeniu dokumentów przez radnych komisji

 

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

 

(M.Lewińśki/A.Podbielska)

Więcej w ulica, ulice Olsztyn, ustawa dekomunizacyjna, nazwa ulicy
Czy w Olsztynie kierowcy będą krócej czekać za zmianę świateł? Czas pracy sygnalizatorów zostanie skorygowany

Za tydzień na części skrzyżowań w Olsztynie czas pracy sygnalizatorów zostanie skorygowany. Kierowcy mają krócej czekać za zmianę świateł. Sygnalizatory przestawione zostanę w nocy z piątku...

Zamknij
RadioOlsztynTV