Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prawie 10 milionów złotych trafi do gmin w ramach programu Sportowa Polska

Niemal 10 milionów złotych dofinansowania otrzymały inwestycje z regionu w ostatniej edycji rządowego programu Sportowa Polska. To w sumie 9 projektów. W całej Polsce wybrano 260 inwestycji, a kwota dofinansowania to około 374 milionów złotych.

Dofinansowanie wyniesie od 30 do 80 procent wartości inwestycji. Wnioski do programu były przyjmowane w trzech kategoriach. Pierwszą grupę stanowią inwestycje szkolne. W regionie dofinansowana zostanie budowa sali sportowej w szkole podstawowej w Słupie. Gmina Lidzbark otrzymała ponad 831 tysięcy złotych dofinansowania.

– To modelowy przykład współpracy – przyznaje poseł PiS Zbigniew Babalski.

Szkołę chciano zlikwidować. Dzisiaj ta szkoła się rozwija. Mieszkańcy złożyli podpisy, skierowali to do mojego biura, wysłali do wicepremiera z prośbą o wsparcie. I jak takich wniosków nie wspierać. To dobry przykład, że także malutkie miejscowości jeśli dobrze złożą wniosek i jest poparcie mieszkańców, to jest szansa na otrzymanie dofinansowania.

00:00 / 00:00

W Ostródzie za 915 tys. zł powstaną boiska przy szkołach. W gminie Ostróda – w Durągu i Pietrzwałdzie – również mają pojawić się nowe boiska, a dofinansowanie tych inwestycji to prawie 846 tysięcy złotych. Nowa sala gimnastyczna powstanie również w szkole podstawowej w Wawrochach w gminie Szczytno. Samorząd dostał na to ponad milion 600 tysięcy złotych.

Ponad 2,5 miliona złotych dostało Szczytno na przebudowę stadionu przy ulicy Śląskiej. Jak podkreśla burmistrz Szczytna Krzysztof Mańkowski to inwestycja, na którą czekaliśmy od dawna.

Jest to duże wydarzenie, bo prawie przez półtora roku staraliśmy się o to. Sport to nie tylko woda, żagle, bieganie, ale także sporty zespołowe i lekkoatletyka. To ze Szczytna pochodzi olimpijczyk Konrad Bukowiecki.

Druga grupa to inwestycje lokalne w klubach sportowych. Najwyższe dofinansowanie w tej edycji programu Sportowa Polska otrzymało Szczytno. Dzięki temu możliwa będzie przebudowa stadionu przy ulicy Śląskiej. Dofinansowanie to 2,5 miliona złotych.

Gruntownego remontu doczeka się również stadion Zatoki w Braniewie. Miasto pozyskało ponad 2 miliony złotych dotacji. Jak mówi burmistrz Braniewa Tomasz Silicki, to połowa pieniędzy potrzebna na inwestycję.

To inwestycja wyczekiwana od ponad 30 lat (…) To jeden z niewielu obiektów sportowych, który jest pomnikiem poprzedniego ustroju i nie jest już dzisiaj wizytówką miasta.

00:00 / 00:00

Poprawi się również wygląd i funkcjonalność stadionu miejskiego w Miłomłynie za ponad 150 tysięcy złotych. Gmina Nowe Miasto Lubawskie pozyskała ponad 365 tysięcy złotych na budowę zaplecza sportowego klubu sportowego Radomniak Radomno. Nowe szatnie powstaną na stadionie miejskim w Orzyszu. Żadna ze zgłoszonych inwestycji z regionu nie spełniła warunków na dofinansowanie w grupie inwestycji ogólnodostępnych. Starał się o to tylko Morąg.

Wicepremier Gliński zapowiedział dodatkowo, że prawdopodobnie we wrześniu będą przyjmowane kolejne wnioski w programie „Sportowa Polska 2021”.

Posłuchaj relacji Katarzyny Piaseckiej

00:00 / 00:00

 

Autor: K. Piasecka
Redakcja: M. Rutynowski/ B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w inwestycje, stadion, dofinansowanie, sala sportowa
Gminne obiekty sportowe z ministerialnym dofinansowaniem

Inwestycje gminne w Ostródzie, Lidzbarku Warmińskim, a także Braniewie i Miłomłynie otrzymają dofinansowanie Ministerstwa Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu "Sportowa Polska" - poinformował na swoim...

Zamknij
RadioOlsztynTV