Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Kultura
Pracownicy rozgłośni regionalnych apelują. „Boimy się o swoją przyszłość”
Pracownicy rozgłośni regionalnych Polskiego Radia, w tym Radia Olsztyn, informują o wspólnej akcji w sprawie utrzymania formalno-prawnej niezależności tych rozgłośni. Jesteśmy zaniepokojeni pojawiającymi się w przestrzeni publicznej projektami nowej ustawy medialnej, która przewiduje łączenie rozgłośni regionalnych z oddziałami TVP.
W tej sprawie przesłaliśmy „List Otwarty Pracownic i Pracowników Regionalnych Rozgłośni Polskiego Radia” do ministra kultury i dziedzictwa narodowego, a także do marszałków Sejmu i Senatu, Prezesa Rady Ministrów, Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.
Podkreślamy w nim potrzebę istnienia niezależnych formalno-prawnie regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. Zwracamy też uwagę na ich ogromy dorobek, potencjał oraz społeczną i kulturową rolę, jaką odgrywają w regionach.
W liście mówimy o konieczności odpartyjnienia mediów służby publicznej oraz zaznaczamy, że wśród pomysłów krążących w przestrzeni publicznej są też bardzo ważkie propozycje rozwiązania naszych problemów dotyczące finansowania mediów i ich oddzielenia od świata polityki.
Apelujemy również, by w pracach nad ustawą medialną uczestniczyli przedstawiciele rozgłośni regionalnych Polskiego Radia.
„List Otwarty Pracownic i Pracowników Regionalnych Rozgłośni Polskiego Radia” jest oddolną inicjatywą pracujących w nich ludzi. Podpisało się pod nim 741 osób – dziennikarze, realizatorzy, technicy, informatycy, pracownicy pionów administracyjnych z 14 regionalnych rozgłośni, czyli około 61% wszystkich zatrudnionych. List poparło 63% pracowników Radia Olsztyn.
Ponadto zdecydowaliśmy o założeniu stowarzyszenia Grupa 17 zrzeszającego pracownice i pracowników rozgłośni z całej Polski z siedzibą w Lublinie. W tym tygodniu odędzie się zebranie założycielskie stowarzyszenia.
Przeczytaj „List Otwarty Pracownic i Pracowników Regionalnych Rozgłośni Polskiego Radia”
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy