Pracowita sesja radnych województwa
Sejmik województwa warmińsko-mazurskiego spotkał się na pierwszych po wakacjach obradach. Radni głosowali ponad 20 uchwał, wśród nich znalazły się zmiany w wieloletniej prognozie finansowej regionu, program ochrony środowiska i stanowisko dotyczące zawieszenia Małego Ruchu Granicznego.
Uchwały dotyczące zmian w wieloletniej prognozie finansowej do 2039 roku i zmian w budżecie województwa warmińsko-mazurskiego, które mają być wprowadzone jeszcze w tym roku, radni przyjęli jednogłośnie. Marszałek Gustaw Marek Brzezin wyjaśniał, że chodzi o powiązanie planów przyszłościowych z bieżącymi wydatkami. Pieniądze są teraz potrzebne na kolejne inwestycje prowadzone na lotnisku w Szymanach. Najważniejsza jest rozbudowa płyty lotniskowej, bo niebawem swoje usługi w Szymanach będą świadczyć nowi przewoźnicy.
Marszałek województwa przekonywał, że inwestycja w regionalny port lotniczy była dobrym krokiem, a statystyki pokazują, że z terminala skorzystało już około 22 tysięcy pasażerów. Planowane prace na lotnisku w Szymanach dotyczą też spraw technicznych jak na przykład dokupienie nowych schodów do samolotów. Łącznie inwestycje pochłoną około 3 milionów złotych.
Podczas głosowania uchwały dotyczącej ochrony środowiska na Warmii i Mazurach uwagi wnieśli radni klubu Prawa i Sprawiedliwości. Zwrócili uwagę na niepokojącą sytuację w Korszach i Braniewie. Patryk Kozłowski powiedział, że tym miastom należy przyjrzeć się bliżej realizując program ochrony środowiska w regionie.
W obydwu przypadkach chodzi o zanieczyszczenie powietrza, gleby i wody, o których wielokrotnie informowali mieszkańcy. Członek Zarządu Województwa Sylwia Jaskulska dodała, że kwestie ochrony środowiska w regionie poddawne są konsultacjom.
Radni przegłosowali też uchwałę w sprawie programu ochrony powietrza w Olsztynie.
Podczas obrad radnym przedstawiono stanowisko sejmiku w sprawie przywrócenie Małego Ruchu Granicznego. Przewodniczący sejmiku Piotr Żuchowski odczytując dokument przypomniał, że samorząd województwa od początku popierał wprowadzenie MGR i monitorował jego efekty. Mówił, że przez ostatnie 4 lata straż graniczna i izba celna nie informowały o wzroście zagrożeń dla mieszkańców regionu. Żuchowski dodał też, że decyzja o zawieszeniu MRG sprawiła, że szereg powstałych i planowanych inwestycji w strefie przygraniczej jest zagrożona.
Z tym stanowiskiem nie zgodzili się radni Prawa i Sprawiedliwości. Patryk Kozłowski przedstawił dane GUS-u, z których wynika, że ruch na granicy powoli zanika od 2014 roku i nie ma związku z działaniami rządu. Dodał, że nie ma problemów z przejazdem przez granicę, trzeba mieć jednak przy sobie wizę, która to umożliwia.
Za przyjęciem stanowiska sejmiku głosowało 21 radnych, przeciwko było 6. Przypomnijmy, że minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak przedłużył zawieszenie MRG z Rosją ze względów bezpieczeństwa. Kolejną sesję sejmiku województwa zaplanowano na 27 września.
(grab/bsc)