Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sycz i Kuchciński nowymi członkami zarządu województwa

Od lewej Marcin Kuchciński i Miron Sycz na sesji sejmiku zostali wybrani do zarządu województwa, fot. A.Socha

Obu rekomendowała Platforma Obywatelska – po ostatnich wyborach parlamentarnych dwoje członków zarządu z ramienia PO zostało posłami na Sejm, stąd konieczne było uzupełnienie zarządu.

Miron Sycz, poprzednio sejmikowy radny, a później przez 8 lat poseł PO, który w październikowych wyborach nie zdobył mandatu, został wicemarszałkiem województwa. Dziękował za wybór i przypominał, że w poprzednich latach był już radnym sejmiku.

00:00 / 00:00

Jeszcze przed głosowaniem marszałek Gustaw Marek Brzezin, pytany o nowych członków zarządu zgłoszonych przez PO, mówił, że wybór nazwisk należał wyłącznie do Platformy.

00:00 / 00:00

 

Obie kandydatury krytykowała sejmikowa opozycja. Natomiast wyniki głosowania pokazują, że i koalicja PO-PSL nie wybrała nowych członków zarządu jednomyślnie. Za Mironem Syczem głosowali wszyscy radni Platformy i PSL, czyli 21 osób. Za Marcinem Kuchcińskim – oddano 20 głosów.

Największe kontrowersje wzbudziła kandydatura Marcina Kuchcińskiego, który jest radnym olsztyńskiej rady miasta, ale decyzją sądu ma stracić mandat, o czym przypominał radny PiS Artur Chojecki.

00:00 / 00:00

Szef warmińsko-mazurskich struktur Platformy Obywatelskiej Jacek Protas bronił jednak obu kandydatur.

00:00 / 00:00

Przypomnijmy – Marcin Kuchciński zasiada w olsztyńskiej radzie miasta, jednak sąd uznał, że nie powinien, bo mieszka poza Olsztynem. Do wygaszenia jego mandatu wezwał niedawno radnych wojewoda warmińsko-mazurskim, zapowiadając, że jeśli radni sami tego zrobią, wojewoda zrobi do za nich.

(piedz/as)

 

Zarząd regionalny PO rekomendował Mirona Sycza (po prawej) i Marcina Kuchcińskiego do zarządu województwa warmińsko-mazurskiego

Po wyborach parlamentarnych z zarządu odeszli Jacek Protas i Anna Wasilewska z Platformy Obywatelskiej, którzy zostali posłami. Na ich miejsce, zarząd regionalny PO rekomendował Mirona Sycza i Marcina Kuchcińskiego.

Miron Sycz

Miron Sycz jest działaczem mniejszości ukraińskiej na Warmii i Mazurach. Sycz był posłem przez dwie ostatnie kadencje, a wcześniej przewodniczącym sejmiku województwa i dyrektorem Liceum Ukraińskiego w Górowie Iławeckim.

Marcin Kuchciński

Marcin Kuchciński teraz jest dyrektorem departamentu w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Jest również radnym miejskim w Olsztynie, ale wojewoda wezwał radę miasta do wygaszenia mu mandatu, wskazując, że radny mieszka poza gminą Olsztyn.

Przewodniczący warmińsko-mazurskich struktur PO Jacek Protas zaznaczył, że zgłoszono więcej kandydatów, a rekomendowani uzyskali poparcie członków zarządu partii w głosowaniu.

00:00 / 00:00

Obecnie w zarządzie województwa pozostało jedynie 3 działaczy PSL, które wygrało ostatnie wybory samorządowe na Warmii i Mazurach. Funkcję marszałka pełni Gustaw Marek Brzezin. Ludowcy obsadzili również stanowiska wicemarszałka i członka zarządu. A zgodnie z porozumieniem koalicyjnym pozostałe stanowiska w zarządzie ma Platforma Obywatelska.

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Fot. Łukasz Węglewski

 

(kpias/mdo/bsc/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Sycz, zarząd, sejmik, zarząd województwa, sejmik województwa
Adam Krzyśków: po wyborach PSL nadal zachowuje się lojalnie wobec koalicjanta

Sycz i Kuchciński są z Platformy Obywatelskiej, dlatego zgodnie z umową koalicyjną z Polskim Stronnictwem Ludowym, to właśnie PO wskazuje następców nowo wybranych posłów - powiedział...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV