Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Pozwy składane przez banki okazały się straszakiem”. Posłuchaj rozmowy z radcą prawnym

Kilka dni temu zapadł ważny dla frankowiczów wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wyrok jest istotny zwłaszcza dla osób pozwanych przez banki o zapłatę wynagrodzenia za korzystanie z kapitału.

Zgodnie z wyrokiem, w przypadku uznania, że umowa kredytu jest nieważna z powodu zawartych w niej przez bank nieuczciwych warunków umownych, bank nie ma prawa domagać się od konsumenta jakichkolwiek innych świadczeń niż zwrotu wypłaconego kapitału i zapłaty odsetek ustawowych.

Co to dokładnie oznacza dla konsumentów? O tym mówiła radca prawny Dagmara Paszotta z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Olsztynie, która była gościem Bliższych Spotkań Radia Olsztyn.

Pozwy składane przez banki o tzw. korzystanie z kapitału okazały się straszakiem. Okazuje się, że te pozwy są niezasadne, czyli żadnemu bankowi nie należy się żadne odszkodowanie za wadliwy kredyt.

Czy można spodziewać się, że banki – stojąc już na przegranej pozycji – pójdą za ciosem i dalej będą sądzić się ze swoimi klientami?

Trudno wyrokować, jaka jest polityka zarządów banków. W mojej ocenie – z uwagi na skutki prawne wyroków TSUE na prawo krajowe, na sądy, które to prawo muszą stosować – trudno sobie wyobrazić, że sędziowie tego wyroku stosować nie będą, a to się będzie przekładać na masowe przegrane przez banki sprawy.

Dodajmy, że konsument ma natomiast prawo dochodzić dodatkowych roszczeń poza zwrotem spełnionych świadczeń w postaci rat i innych kosztów okołokredytowych. Trybunał rozstrzygnął także – na korzyść „frankowiczów” – niejasną kwestię możliwości zawieszania spłaty rat kredytu w czasie trwania postępowania sądowego.

Posłuchaj rozmowy z Dagmarą Paszottą.

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Redakcja: A. Niebojewska

Ważny wyrok dla „frankowiczów”. To cios dla banków

Więcej w bank, TSUE
Ważny wyrok dla „frankowiczów”. To cios dla banków

- Nie można dopuścić do tego, by bank czerpał korzyści gospodarcze ze swojego niezgodnego z prawem zachowania - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie...

Zamknij
RadioOlsztynTV