Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wakacje kredytowe. Klienci banków mogą już składać wnioski

Wsparcie zostało skierowane do osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny w złotych polskich przed 1 lipca 2022 roku. Do końca tego roku kredytobiorcy mogą zawiesić spłatę czterech rat.

W porównaniu do dwóch poprzednich odsłon programu zainteresowani muszą spełnić dodatkowe wymagania. Po pierwsze, ich rata kredytu hipotecznego musi przekroczyć 30 procent dochodów, liczonych jako średnia za poprzednie 3 miesiące. Kryterium dochodowe nie obowiązuje, jeśli klient banku utrzymuje co najmniej trójkę dzieci.

Po drugie, wartość kredytu zaciągniętego na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych nie może przekroczyć milion 200 tysięcy złotych. Zawieszenie spłaty jest jednoznaczne z wydłużeniem umowy kredytowej o liczbę miesięcy, w których skorzystaliśmy z wakacji.

Wniosek można wysłać przez bankowość elektroniczną. W niektórych przypadkach także za pośrednictwem aplikacji bankowych oraz tradycyjnie w placówkach.

Kredytobiorcy mogą zawiesić dwie raty kredytu w terminie od czerwca do sierpnia tego roku. Kolejne dwie od września do grudnia. Bank musi potwierdzić w ciągu 21 dni przyjęcie wniosku klienta, ale jego brak nie wpływa na rozpoczęcie okresu zawieszenia.

Według szacunków Ministerstwa Finansów tegoroczne wakacje kredytowe mają zmniejszyć dochody banków o 4 miliardy 700 milionów złotych. Skorzysta z nich maksymalnie 562 tysiące kredytobiorców.

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za IAR

Więcej w pieniądze, bank, kredyt, hipoteka, kapitał, pożyczka
Elbląg i okoliczne gminy otrzymają pieniądze na inwestycje

Prawie 52 miliony euro trafią do Elbląga. Pieniądze mają być przeznaczone na transport, edukację i usługi społeczne. Umowę podpisali marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Marcin Kuchciński i prezydent...

Zamknij
RadioOlsztynTV