Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Poznaliśmy wyrok sądu w sprawie żołnierzy z Giżycka. Wojskowi pobili i znieważyli policjantów oraz strażnika miejskiego

Fot. fotolia

Na kary od 7 tys. 200 zł  do 10 tys. złotych grzywny skazał Sąd Rejonowy w Giżycku trzech oficerów Wojska Polskiego. Byli oskarżeni o znieważenie policjantów i strażnika miejskiego oraz próbę zmuszenia ich do zaniechania interwencji. Wyrok jest nieprawomocny.

Do incydentu z udziałem trzech oficerów – służących wówczas w 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej – doszło we wrześniu 2016 r. w jednym z miejscowych hoteli. Z powodu zachowania pijanych gości obsługa wezwała patrol złożony z policjantki i strażnika miejskiego. Wojskowi stawiali opór i byli agresywni, więc wezwano na pomoc drugi patrol – policjanta i policjantkę. W trakcie wyprowadzania mężczyzn doszło do szarpaniny, interweniujący funkcjonariusze doznali urazów kończyn.Podczas tego zajścia wojskowi byli ubrani po cywilnemu, mieli od 1,2 do 2 promili alkoholu w wydychanym powietrzu. Przesłuchani przez prokuratora w charakterze podejrzanych nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów.

W poniedziałkowym wyroku Sąd Rejonowy w Giżycku uznał oskarżonych za winnych znieważenia trojga policjantów i strażnika miejskiego, a także stosowania gróźb i przemocy wobec funkcjonariuszy, w celu zmuszenia ich do zaniechania podjętej interwencji. Wyrok jest nieprawomocny.

Arkadiusz K., który został uznany również za winnego naruszenia nietykalności cielesnej jednego z pracowników hotelu, został skazany na karę łączną grzywny w kwocie 9,6 tysięcy złotych. Natomiast z uwagi na „brak skargi uprawnionego oskarżyciela” sąd umorzył wobec niego postępowanie karne o pomówienie pracownicy hotelu.

Piotra B. skazano na karę łączną grzywny w kwocie 10 tysięcy złotych, a Robertowi J. wymierzono karę łączną grzywny w kwocie 7,2 tysięcy złotych.

Sąd zasądził również od oskarżonych kwoty zadośćuczynienia za doznaną krzywdę dla dwóch pokrzywdzonych policjantek, policjanta oraz strażnika miejskiego.

Proces w tej sprawie toczył się od marca 2017 r. Rozprawy odbywały się z wyłączeniem jawności, ponieważ niektóre z czynów objętych aktem oskarżenia dotyczyły pomówienia i znieważenia innej osoby.

Zaraz po incydencie w giżyckim hotelu ówczesny dowódca 15. Brygady zdecydował o zwolnieniu tych trzech oficerów z zajmowanych stanowisk, co oznaczało, że przestali służyć w tej jednostce. Natomiast Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych – jak informował wówczas rzecznik dowództwa RSZ ppłk Szczepan Głuszczak – podjął wtedy decyzję o wszczęciu procedury zmierzającej do usunięcia ze służby wojskowej trzech oficerów w związku z wydarzeniami Giżycku.

 

Autor: M. Boguszewski (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, Giżycko, pobicie, wyrok, żołnierze
Dziś ogłoszenie wyroku w głośnym procesie trzech oficerów 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej

Proces toczy się przed Sądem Rejonowym w Giżycku. Pierwotnie wyrok miał zapaść 31 grudnia zeszłego roku, ale sąd zdecydował wówczas o wznowieniu procesu. We wrześniu 2016...

Zamknij
RadioOlsztynTV