Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Powstaje nowy plan dla Łyny i Węgorapy. To obszary atrakcyjne, ale i bardzo zagrożone

Fot. Przemysław Getka

Co zrobić by poprawić stan wód w regionie wodnym Łyny i Węgorapy? Plany działań naprawczych przygotowało Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Teraz poddaje je konsultacjom społecznym w wersji internetowej.

Plany gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy to jedne z najważniejszych dokumentów planistycznych w gospodarce wodnej, których projekty są opracowywane co 6 lat przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Teraz zostały zaktualizowane i poddane konsultacjom społecznym. W przypadku naszego województwa chodzi o tzw. regiony wodne Łyny i Węgorapy. Jak mówi Marek Jadeszko, zastępca Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku, to obszar bardzo atrakcyjny, ale jednocześnie bardzo zagrożony działalnością człowieka.

Intensywne wykorzystanie wód do celów turystyki i rekreacji, sportów wodnych, czy zabudowa brzegów jezior niosą za sobą nie tylko pozytywne, ale także negatywne skutki. Kraina tysiąca jezior jest bowiem bardzo wrażliwa na degradację zachodzącą przede wszystkim wskutek działalności człowieka. Kompleksowe podejście do ochrony środowiska wodnego, nie ogranicza się tylko do problemu jakości wód. Akweny należy postrzegać jako złożone ekosystemy, a ich niekontrolowana degradacja m.in. poprzez nielegalną zabudowę linii brzegowej, silnie przekształca stan życia biologicznego. Dlatego istotne jest, aby społeczeństwo miało możliwość uczestnictwa w konsultacjach społecznych, tak ważnego dokumentu planistycznego, którego wpływ na jakość naszego życia jest nieoceniona

00:00 / 00:00

Kluczowe problemy występujące w regionie wodnym Łyny i Węgorapy dotyczą zanieczyszczenia wód powierzchniowych. Przede wszystkim wpływ na to ma rolnictwo. Chemiczne środki ochrony roślin wpływają bowiem do wód. Jeśli natomiast chodzi o jeziora to są one dodatkowo narażone na eutrofizację czyli tzw. przeżyźnienie biogenami, głównie związkami azotu i fosforu, co powoduje zakwity glonów i sinic. To zjawisko też wynika z różnego rodzaju działalności człowieka.

Na potrzeby drugiej aktualizacji gospodarowania wodami wykonano też szereg badań i analiz. Te pozwoliły na opracowanie zestawu działań naprawczych. Dla obszaru dorzecza Pregoły, regionu wodnego Łyny i Węgorapy oraz obszaru dorzecza Niemna, zaplanowano ich ponad 800. Mają kosztować ponad 286 mln zł i być wykonane do 2027 roku. Chodzi na przykład o przywrócenie drożności rzek dla migracji ryb, poprawienie jakości wód i ograniczenie dopływu zanieczyszczeń z rolnictwa, ścieków komunalnych i przemysłowych oraz przywróceniu połączenia pomiędzy korytem rzeki,a terenami zalewowymi w jej dolinie. Konsultacje społeczne potrwają do października.

Wody Polskie w Gdańsku natomiast aktualizują plany powodziowe m.in. Zlewni Elbląg, przede wszystkim Żuław. Plan podzielony jest na 8 obszarów, każdy zawiera po kilkanaście projektów.

Jeśli ktoś nie miał możliwości uczestniczenia w spotkaniach online, a ma swoje uwagi, to może je wysłać za pomocą specjalnej ankiety dostępnej w Internecie.

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: K. Ośko

Więcej w rzeka, Łyna
Z Łyny wyłowiono ciało mężczyzny

Ciało mężczyzny zostało wyłowione po południu z Łyny w Olsztynie. Ciało w wodzie zauważył rowerzysta przejeżdżający przez Las Miejski. Około godziny 13 oficer dyżurny Komendy Miejskiej...

Zamknij
RadioOlsztynTV