Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Posłowie zdecydowali: 14 kwietnia będziemy mieli nowe święto państwowe

Fot. Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki

Sejm przyjął w piątek ustawę zakładającą ustanowienie dnia 14 kwietnia państwowym Świętem Chrztu Polski.

Podczas prac nad ustawą jej sprawozdawca poseł Dariusz Piontkowski (PiS) przypomniał, że podczas pierwszego czytania projektu na sejmowej komisji kultury większość posłów uznała, że upamiętnienie przyjęcia chrztu przez Mieszka I jest ważne, by przywrócić w świadomości Polaków moment, kiedy państwo polskie zaistniało na mapie Europy.

Nie da się rozłączyć przyjęcia chrztu i początków państwowości polskiej (…) Nie znamy dokładnej daty chrztu, większość historyków uznaje jednak, że prawdopodobnie odbyło się to w Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 r. Taką datę zaproponowali wnioskodawcy

– powiedział Piontkowski.

Ustawa głosi, że dzień 14 kwietnia ustanawia się Świętem Chrztu Polski w celu upamiętnienia tego wydarzenia, „zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, uznawanej za początek Państwa Polskiego”. Święto ma mieć charakter państwowy.

Za ustawą głosowało 279 posłów, przeciw było 125, od głosu wstrzymało się 14 posłów. Autorzy projektu nie przewidują, ustanowienia 14 kwietnia dniem wolnym od pracy.

 

Autor: Anna Kondek-Dyoniziak (PAP)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sejm, Chrzest Polski, 14 kwietnia
Poseł Wojciech Kossakowski: Nie ma świętych krów. Wszyscy są równi wobec prawa

Sytuacja w jakiej znalazł się poseł Niesiołowski nie jest jasna - komentował w Porannych pytaniach poseł PiS Wojciech Kossakowski. Według prokuratury, materiał dowodowy wskazuje na to,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV