Posłowie z regionu o najnowszej tarczy branżowej. Kto otrzyma wsparcie?
Przedstawiciele jakich branż powinni otrzymać dodatkową pomoc finansową? W Porannych Pytaniach Radia Olsztyn zastanawiali się nad tym posłowie na Sejm: Janusz Cichoń z Koalicji Obywatelskiej oraz Jerzy Małecki z Prawa i Sprawiedliwości.
Dzisiaj rząd zajmie się kolejną tarczą branżową. Projekt wprowadza pakiet pomocowy dla firm, które zostały najbardziej dotknięte drugą falą pandemii. Janusz Cichoń, poseł Koalicji Obywatelskiej, mówił na naszej antenie, że jego ugrupowanie już od listopada proponuje zorganizowanie dwutygodniowych wyjazdów dla dzieci i młodzieży do ośrodków wypoczynkowych:
W reżimie sanitarnym w ramach tego pobytu dzieci niwelują lukę edukacyjną, integrują się, a jednocześnie, w jakiejś mierze, zerują się, jeśli chodzi o koronawirusa.
W ocenie Janusza Cichonia spowodowałoby to także pobudzenie branż hotelarskiej i gastronomicznej. Z kolei Jerzy Małecki z Prawa i Sprawiedliwości mówił, że „to pomysł utopijny”:
Mogłoby to zostać zrealizowane w czasie ferii, a obecnie mamy rok szkolny. Teraz trzeba przygotować się do nauki.
Według zapowiedzi wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina w ramach tarczy branżowej za grudzień i styczeń do przedsiębiorców ma trafić 7 mld złotych.
Posłowie odnieśli się również do kłopotów w dostawach szczepionki przeciwko COVID-19. Czy Polska powinna spróbować ją kupić także poza granicami Unii Europejskiej?
Jerzy Małecki powiedział, że „umów należy dotrzymywać”:
Porozumienia podpisanego przez 27 krajów należy dotrzymywać. Pada też pytanie, gdzie szukać szczepionek. Rosyjski Sputnik raczej nie wchodzi w grę, tak samo jeśli chodzi o Chiny, które produkują szczepionkę na własny rynek.
Poseł Koalicji Obywatelskiej Janusz Cichoń stwierdził z kolei, że PiS szukał już szczepionek „na własną rękę”:
W maju prezydent ogłosił wielki sukces mówiąc, że jesteśmy pierwsi na liście dostaw szczepionek ze Stanów Zjednoczonych. Jednak słuch o tych szczepionkach zaginął.
Zamiast zaplanowanych 360 tysięcy, do Polski dotarło w poniedziałek tylko 176 tysięcy dawek szczepionki przeciwko COVID-19. To efekt decyzji firmy Pfizer, która ograniczyła dostawy do Europy, by rozbudować laboratoria i w przyszłości zwiększyć moce produkcyjne.
Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Jerzym Małeckim i Januszem Cichoniem
Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio