Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Posłowie o inflacji i Polskim Ładzie. Posłuchaj Porannych Pytań

Janusz Cichoń (PO), Iwona Arent (PiS)

O inflacji, tarczy inflacyjnej oraz programie Polski Ład rozmawiali w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn posłowie z regionu – Iwona Arent z PiS oraz Janusz Cichoń z PO.

– Działania rządu, w tym tarcza 2.0 spowodują wyhamowanie inflacji – stwierdziła Iwona Arent. Wiceprzewodnicząca polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy zwróciła uwagę na to, że inflacja to nie tylko nasz problem.

Nie jest łatwo samej Polsce, żeby hamować takie działania inflacyjne, ponieważ to dotyczy nie tylko Polski, ale także innych krajów europejskich. Tam także inflacja szybuje w górę i w związku z tym każdy z tych rządów podejmuje jakieś działania. Ja wierzę w to, że te działania, które podjął rząd – tak, jak podejmuje w innych sprawach, i udaje się to zrobić – zadziałają i że ta inflacja i te ceny przestaną szybować w górę.

Poseł PO, były wiceminister finansów Janusz Cichoń uważa, że walka z inflacją nie uda się rządowi Zjednoczonej Prawicy:

Mamy działania zorientowane na łagodzenie skutków. No i przejściowo, przypomnę, to są rozwiązania na parę miesięcy, może te skutki i inflacja będzie mniej widoczna, natomiast nic nie robimy, jeśli chodzi o przyczyny. A przyczyny to wzrost kosztów w dużej mierze sprokurowanych tak na dobrą sprawę przez rządzących, przez PiS.

Przegłosowana przez Sejm tarcza antyinflacyjna 2.0 zakłada m.in. zerową stawkę VAT na podstawowe produkty spożywcze, zerową stawkę VAT na gaz, przedłużenie obniżki 5% stawki VAT na prąd, obniżenie VAT na ciepło do 5% oraz 0% VAT na nawozy.

Posłowie rozmawiali także na temat programu Polski Ład. Zdaniem Iwony Arent wprowadza on uczciwe zasady podatkowe.

Polski Ład jest korzystny lub neutralny dla 23 milionów osób – to jest 90% podatków. A tak jednym zdaniem panu podsumuję: owszem, zmiany w zasadach opodatkowania wprowadzają wreszcie sprawiedliwy system danin publicznych. Bo do tej pory bardziej zamożni płacili mniejsze procentowo podatki niż osoby o najniższych zarobkach.

Zdaniem posła PO, byłego wiceministra finansów Janusz Cichonia, Polski Ład nie zahamuje wzrostu cen.

Rosną koszty, bo rosną obciążenia dla przedsiębiorców. 2,5 miliona osób prowadzących działalność gospodarczą dziś żyje w gigantycznej niepewności i nie wie, czy przeżyje kolejne, następne miesiące, bo rząd wysmażył im kolejny pasztet w postaci nowego ładu podatkowego i w części dotyczącej przedsiębiorców to jest gigantyczny wzrost obciążeń.

Według rządu, Polski Ład to ok. 17 mld zł rocznie więcej pieniędzy w portfelach Polaków. Dla ok. 90 proc. osób płacących podatki w Polsce nowe rozwiązania mają być korzystne lub neutralne. Zyskać ma niemal 18 mln obywateli. Prawie 9 mln Polaków ma przestać płacić PIT, w tym osoby najmniej zarabiające i ok. 2/3 emerytów i rencistów.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego

00:00 / 00:00

Autor: K. Kaszubski
Redakcja: K. Ośko

Więcej w Iwona Arent, Janusz Cichoń, inflacja
Walka z inflacją, publiczna działalność instytucji kultury i ograniczenie emisji gazów. Słuchaj audycji My, Wy, Oni

Tarcza antyinflacyjna, trudna sytuacja rynkowa, głos instytucji kultury w dyskusji społeczno-politycznej i unijny pakiet Fit for 55 - to tematy audycji publicystycznej My, Wy, Oni. Gośćmi...

Zamknij
RadioOlsztynTV