Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Poseł Janusz Cichoń wstrzymał się od głosu

Latacz powiat Zaleszczyki woj. Tarnopol. Rodzina Karpiaków na której UPA dokonała mordu 14.12.1943 r. Maria Karpiak – lat 42, matka; Józef – lat 23, syn; Genowefa – lat 20, córka; Władysław – lat 18, syn; Zofia – lat 8, córka; Zygmunt – lat 6, syn. Fot. NN, zbiory Ośrodka KARTA, udostępnił Władysław Kosowski.

Sejm przyjął uchwałę stwierdzająca, że wydarzenia na Wołyniu miały charakter ludobójstwa.

Poseł Janusz Cichoń, fot. Iza Malewska

Żaden z posłów nie był przeciwny przyjęciu uchwały, a 10 wstrzymało się od głosu. Wśród nich znalazł się olsztyński poseł Janusz Cichoń. Poseł podkreśla, że wstrzymał się od głosu, ponieważ nie odpowiada mu forma uchwały: „Nie kwestionuje faktu, że mieliśmy do czynienia z ludobójstwem, nie tylko na Wołyniu, ale poza odniesieniem się do samego faktu, powinno się tez znaleźć trochę miłosierdzia i nawoływanie do pojednania”.

00:00 / 00:00

Sejm ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu. Ofiary zbrodni popełnionych w latach 40. przez ukraińskich nacjonalistów nie zostały w sposób należyty upamiętnione, a masowe mordy nie zostały nazwane mianem ludobójstwa – takie m.in. stwierdzenie znajduje się w uchwale dotyczącej rzezi wołyńskiej, którą w piątek przyjął Sejm.

Sejm oddaje w niej hołd „wszystkim obywatelom II Rzeczypospolitej bestialsko pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów”. W wyniku popełnionego w latach 1943-1945 ludobójstwa zamordowanych zostało ponad sto tysięcy obywateli II Rzeczypospolitej, głównie chłopów. Ich dokładna liczba do dziś nie jest znana, a wielu z nich wciąż nie doczekało się godnego pochówku i upamiętnienia – na m.in. takie sformułowanie zgodzili się posłowie. Ofiary zbrodni popełnionych w latach 40. przez ukraińskich nacjonalistów do tej pory nie zostały w sposób należyty upamiętnione, a masowe mordy nie zostały nazwane – zgodnie z prawdą historyczną – mianem ludobójstwa – brzmi przyjęta przez posłów uchwała.

W uchwale jest też fragment dot. akcji odwetowych, których dokonywali Polacy. Przypominając zbrodnie ukraińskich nacjonalistów nie można przemilczeć ani relatywizować polskich akcji odwetowych na ukraińskie wnioski, w wyniku których także ginęła ludność cywilna – brzmi fragment uchwały.

Sejm wzywa do ustalenia miejsc zbrodni i ich oznaczenia, zapewnienia godnego pochówku wszystkim odnalezionym ofiarom, oddanie należnej czci i szacunku niewinnie zamęczonym i pomordowanym, sporządzenie pełnych list ofiar. Sejm apeluje o „kontynuację dzieła pojednania i dialogu rozpoczętego przez przywódców politycznych i duchownych, wspieranie współpracy historyków, w tym rozszerzenie dostępu do archiwów państwowych, wzmocnienie współpracy władz Rzeczypospolitej i Ukrainy w najważniejszych dla przyszłości obu narodu sprawach – czytamy. W uchwale Sejm wyrażą też „solidarność z Ukrainą walczącą z zewnętrzną agresją o zachowanie integralności terytorialnej”.

W tym roku przypada 73 rocznica ludobójstwa dokonanego na Wołyniu przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach. Wskutek fali zbrodni w latach 1943-1945 zamordowano ponad 100 tysięcy obywateli II Rzeczpospolitej.

 

(dwojcie/as)

 

Więcej w Cichoń
Poseł Janusz Cichoń: Podatek detaliczny uderzy w konsumentów

Podatek od handlu detalicznego najmocniej uderzy w konsumentów – uważa warmińsko-mazurski poseł PO Janusz Cichoń. Przypomnijmy, kilka dni temu Sejm uchwalił ustawę o podatku od sprzedaży...

Zamknij
RadioOlsztynTV