Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Porta Mare na Wyspie Spichrzów. W historycznej zabudowie Elbląga powstaje nowoczesny biurowiec

Panorama Elbląga. Fot. M. Stankiewicz

Porta Mare, obiekt który powstanie w Elblągu w ramach rządowego programu Fabryka nie będzie tylko biurowcem. Od początku proces przygotowania koncepcji inwestycji odbywa się pod okiem wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Jak tłumaczy Dariusz Barton, to ważne, bo chodzi o zabudowę historycznej przestrzeni jaką jest Wyspa Spichrzów, zniszczona w ostatniej wojnie.

Niektórzy wątpią w sens tego przedsięwzięcia, ale nie będzie to obiekt martwy. Idea się zmieniła. Teraz będzie to obiekt wielofunkcyjny. Na dole będą usługi, a więc kawiarnie, restauracje, wyżej będą biura, a na samej górze mieszkania, a wiec nie będzie to obiekt martwy.

Porta Mare stanie frontem do rzeki, będzie tam zieleń i bulwar. Konserwator Zabytków będzie miał wpływ na wybór detali i sposobu wykończeniu obiektu. Na to jest jeszcze czas – wyjaśnia Dariusz Barton.

Od koncepcji do projektu jest jeszcze droga i właśnie na tym etapie będziemy rozmawiali. Mają być użyte naprawdę dobre materiały, przede wszystkim ceramiczne i nowoczesne, a więc cegła i szkło.

Budowa Porta Mare ma zacząć się na przełomie 2021 i 2022 roku.

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, Wyspa Spichrzów, Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie, biurowiec
Wojskowi judocy w Elblągu. Ponad stu zawodników walczy o medale Mistrzostw Polski Wojska Polskiego

Po raz kolejny Elbląg stał się stolicą wojskowego judo. Od kilku lat zawodowi żołnierze z całej Polski walczą tu o medale Mistrzostw Polski i o punkty...

Zamknij
RadioOlsztynTV