Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Porady psychologa: Jak wytłumaczyć małemu dziecku, dlaczego musi cały czas przebywać w domu?

Fot. fotolia.pl

W Polsce obowiązuje stan epidemii. Pozamykane są szkoły, żłobki i przedszkola. Dzieci muszą zostać w domu i nie mogą się spotykać z rówieśnikami. Co w tej sytuacji może zrobić rodzic? Radzi psycholog.

Czas kwarantanny to bardzo trudny czas nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. Jak wytłumaczyć małemu dziecku, dlaczego musi cały czas przebywać w domu? W Bliższych spotkaniach radziła Anna Huzik, psycholog dziecięcy i trener umiejętności psychologicznych, matka dwójki małych dzieci, przebywająca w domu z dziećmi już 3 tydzień.

Myślę, że powinniśmy zastanowić się, jak dziecko ma wytrzymać na kwarantannie z nami. Dzieciom jest naprawdę ciężko, czasami nawet trudniej niż dorosłym. Są zależne od nas, czerpią od nas zachowania, są membraną naszych emocji. Musimy wyważyć wytłumaczenie dziecku, czym jest koronawirus i dlaczego jest niebezpieczny, miedzy tym aby go nie straszyć. Wytłumacz dziecku, że wirus jest niebezpieczny, ponieważ roznosi się przez dotyk. Dlatego nie może spędzić czasu ze swoimi znajomymi i bliskimi np. babcią, ciocią, wujkiem. Zaznacz, że jest to czasowe. Dlatego siedzimy teraz w domu, żeby za jakiś czas spotkać się z bliższymi.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00

 

Redakcja: A. Chmielewska/D. Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w epidemia, dziecko
Brakuje środków ochrony dla opiekunek z elbląskiego PCK. „Panie z narażeniem życia chodzą do podopiecznych”

Elbląski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża ma pod opieką około 300 osób niepełnosprawnych, obłożnie chorych i w starszym wieku. Codziennie zajmuje się nimi ponad 70 opiekunek PCK....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV