Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Poprawia się sytuacja w regionie. Jednak lekarze zauważają pewne niepokojące zjawisko

fot. Przemysław Getka

W Warmińsko-Mazurskiem jest 625 nowych zakażeń koronawirusem na ponad 3 tysiące wykonanych testów. Jak ocenia Janusz Dzisko, wojewódzki inspektor sanitarny w Olsztynie, widać zwiastuny poprawy sytuacji, bo wcześniej przy 3 tysiącach wykonywanych testów prawie 50% z nich dawało wyniki pozytywne, a obecnie jest to 21%.

Najwięcej nowych zakażeń jest w Olsztynie – 79 przypadków, a najmniej w powiecie elbląskim – 3. Region ma dziś najniższy w Polsce wskaźnik zakażeń na 10 tysięcy mieszkańców, który wynosi 4,4 przy średniej krajowej 7,27. W Warmińsko-Mazurskiem zmarły 33 osoby zakażone koronawirusem. Najwięcej, 9 zgonów, było w Olsztynie. Janusz Dzisko podkreślił, że jest to m.in. konsekwencja lekceważenia przez wiele osób pierwszych objawów zakażenia. W efekcie trafiają one do szpitala w zaawansowanym stadium choroby, co jest o wiele trudniejsze do leczenia niż w początkowej fazie.

W województwie warmińsko-mazurskim, podobnie jak w całej Polsce, coraz częściej objawowo koronawirusem zakażają się młodzi ludzie, nastolatkowie i dzieci. Powodem są nowe, bardziej zakaźne mutacje wirusa – powiedział Radiu Olsztyn doktor Sławomir Ogórek z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Zaznaczył, że w zeszłym roku w przypadku niemowląt czy kilkuletnich dzieci praktycznie nie było objawowych zakażeń. Teraz objawowo choruje coraz więcej dzieci. Częściej też zdarzają się powikłania po przejściu COVID-19, np. zapalenie płuc, wśród dzieci w wieku przedszkolnym czy wczesnoszkolnym.

Szczepienia w Warmińsko-Mazurskiem przebiegają, według służb wojewody, zgodnie z planem. Jak powiedział Radiu Olsztyn rzecznik wojewody Krzysztof Guzek, do tej pory zaszczepiono prawie 254 tysiące osób, a ponad 73 i pół tysiąca przyjęło drugą dawkę szczepionki. W domach pomocy społecznej zaszczepiono prawie 76% mieszkańców zgłoszonych do szczepień i około 67% pracowników, którzy zgłosili się do szczepień.

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szczepienia, Janusz Dzisko, koronawirus, Sławomir Ogórek
Przedłużenie obostrzeń i dodatkowe 200 mln złotych dla samorządów. Posłuchaj audycji Jeden na Jednego

Jeden na Jednego, czyli słowne starcie przedstawiciela opozycji z przedstawicielem partii rządzącej. Z zaproszenia Andrzeja Piedziewicza skorzystali: poseł Marcin Kulasek, Lewica poseł Jerzy Małecki, Prawo i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV