Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ponad 5 tysięcy policjantów wyjedzie dziś na drogi. Rusza akcja „Telefony”

Fot. Fotolia.com

Około 5 tysięcy policjantów wyjedzie w piątek na drogi w całej Polsce w ramach akcji „Telefony” – poinformował podinspektor Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP. Policjanci będą kontrolować kierowców pod kątem używania telefonów bez zestawów głośnomówiących.

Ogólnopolska akcja prowadzona przez Komendę Główną Policji dotyczy kierowców, którzy podczas jazdy rozmawiają przez telefon komórkowy, nie używając zestawów głośnomówiących lub słuchawkowych. W ramach działań na drogi w całej Polsce wyjedzie około tysiąca policjantów więcej niż zwykle. Kontrole potrwają od godzinie 6 do 22.

Szczególną uwagę policjanci będą zwracać na to, czy przypadkiem telefony nie są wykorzystywane niezgodnie z przepisami. Ważne jest, by pamiętać, że zabroniona jest nie tylko rozmowa przez telefon bez korzystania z zestawów głośnomówiących lub słuchawkowych, ale również pisanie SMS-ów, czy prowadzenie czatu za pomocą różnego rodzaju komunikatorów

– przypomina podinspektor Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Jak dodaje, podczas podobnych akcji policjanci wykrywają nawet kilkakrotnie więcej wykroczeń niż podczas normalnego dnia służby.

– Chodzi o wyeliminowanie z ruchu osób, które zamiast skupiać się na bezpiecznej jeździe prowadząc auto rozmawiają przez komórki lub co gorsza piszą sms-y – informuje z kolei podkomisarz Izabela Niedźwiedzka Pardela z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie:

Według Instytutu Transportu Samochodowego używanie telefonu komórkowego w czasie jazdy obniża zdolność prawidłowego prowadzenia pojazdu, a przede wszystkim negatywnie wpływa na czas reakcji podczas hamowania, utrzymywanie bezpiecznej odległości i właściwą reakcję na sytuację na drodze.

Jak szacuje ITS, kierowca na każdy kilometr jazdy musi podjąć od 8 do 12 decyzji, mając na to nierzadko mniej niż pół sekundy. Podczas rozmowy telefonicznej, która może wprowadzać w stan stresu lub euforii, mózg otrzymuje zwiększoną liczbę informacji, co wpływa negatywnie na prowadzenie pojazdu.

Według brytyjskich i amerykańskich naukowców, osoba rozmawiająca przez telefon komórkowy w czasie jazdy stwarza takie samo zagrożenie jak osoba po spożyciu alkoholu dochodzącym nawet do 1 promila.

Z policyjnych danych wynika, że w 2017 roku warmińsko-mazurscy policjanci odnotowali 2248 wykroczeń polegających na korzystaniu z telefonu podczas jazdy. W 2018 było ich niemal połowę mniej, bo 1294.

 

 

Autor: M. Musiał (PAP)/K. Grabowska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w policja, Akcja, telefon, jazda samochodem, Radosław Kobryś, Telefony
Przeniesiono śledztwo dotyczące działań policjantów wobec ofiary stalkingu. Prześladowca zastrzelił kobietę

Stało się tak, ponieważ prokurator z Mrągowa awansował na szefa prokuratury w Nidzicy i dla czystości sprawy została ona przeniesiona do innej jednostki – poinformował rzecznik...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV