Aplikacja mobilna, Region
Ponad 350 tysięcy gimnazjalistów powinno dziś przystąpić do egzaminu. Premier apeluje do nauczycieli o zawieszenie strajku
Ponad 350 tysięcy uczniów klas III gimnazjalnych z prawie 7 tysięcy szkół w całym kraju powinno w środę, czwartek i piątek przystąpić do obowiązkowego egzaminu gimnazjalnego.
Dziś ma być sprawdzana ich wiedza humanistyczna, jutro – matematyczno-przyrodnicza, trzeciego dnia – z języków obcych. Będzie to ostatnia sesja egzaminu gimnazjalnego. Od 1 września 2019 roku gimnazja przestaną istnieć.
Z naszej strony wszystko, jak co roku, jest gotowe – powiedział dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. Dodał, że niektóre szkoły sygnalizują, że mogą mieć problemy z przeprowadzeniem egzaminów i zaznaczył, że sytuacja jest bardzo dynamiczna.
Kuratoria przekazują dyrektorom informacje o osobach chętnych do pracy w zespołach nadzorujących egzaminy. Informacje o tym, w ilu szkołach egzamin być może się nie odbędzie, poznamy rano. Każdy nauczyciel, który przyjdzie do szkoły, może podjąć decyzję, że swój udział w strajku zawiesza. Mamy informacje z części szkół, tak się dzieje. Dyrektorzy szkół otrzymują od swoich nauczycieli informacje, że zawieszają udział w strajku
– powiedział dyrektor CKE Marcin Smolik.
Premier Mateusz Morawiecki zapewnił wczoraj, że „egzaminy gimnazjalne się odbędą”. Zaapelował też o zawieszenie strajku w szkołach na czas egzaminów gimnazjalnych. Premier proponuje debatę na temat oświaty w formule okrągłego stołu. Mateusz Morawiecki jest gotowy przewodniczyć rozmowom dotyczącym naprawy systemu oświaty.
Proponuję związkowcom „okrągły stół” zaraz po świętach, a teraz kieruję gorącą prośbę o zawieszenie strajku na czas egzaminów
– mówił Mateusz Morawiecki w TVP Info.
Prezes ZNP Sławomir Broniarz powiedział, że jeżeli nauczyciel chce zawiesić swój udział w strajku i wziąć udział w egzaminach, to ma do tego pełne prawo.
Jeżeli nauczyciel chce zawiesić swój udział w strajku i wziąć udział w egzaminach, to ma do tego pełne prawo i ze strony ZNP nie spotka go żadna kara, czy nagana. Nauczyciel ma do tego suwerenne prawo, bo to jego decyzja
– podkreślił szef ZNP Sławomir Broniarz.
Od poniedziałku trwa zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach. Przystąpiła do niego część nauczycieli z oświatowej „Solidarności”, m.in. z województw: warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, pomorskiego, śląskiego, dolnośląskiego i kujawsko-pomorskiego. Według ZNP w strajku biorą też udział nauczyciele niezrzeszeni w żadnym ze związków.
Strajk zbiega się w czasie z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi. 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasisty, a 6 maja mają rozpocząć się matury.
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy