Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pomoc uchodźcom z Ukrainy wciąż jest bardzo potrzebna

fot. P. Getka

Od wybuchu wojny w Ukrainie minęło 58 dni. Od początku Polacy, w tym mieszkańcy naszego regionu, okazują swoją solidarność i niosą pomoc. Magazyny zapełniły się darami, ale potrzeby są też ogromne, więc równie szybko pustoszeją.

W Olsztynie jeden z punktów pomocy działa w sali parafialnej przy cerkwi przy ul. Lubelskiej. Wiele osób przynosi tu dary, ale potrzeby też są ogromne, a entuzjazm do pomocy z czasem przygasa. Jak powiedział Radiu Olsztyn proboszcz katedralnej parafii ks. Jan Hałuszka, wciąż uchodźcy nie dostali systemowej materialnej pomocy i część z nich nie ma za co się utrzymać.

Trafia tu bardzo dużo rzeczy, ale też bardzo wiele osób korzysta z tej pomocy. W przedświątecznym czasie było to nawet 400 osób dziennie. To nie były osoby, które się powtarzały, cały czas przychodziły nowe. Chociaż mamy wielu darczyńców, to zapotrzebowanie jest wciąż ogromne.

00:00 / 00:00

Potrzebne jest przede wszystkim każdego rodzaju jedzenie oraz chemia domowa i kosmetyki.

Potrzebujemy każdej żywności, tej z dłuższym i krótszym terminem ważności. Potrzebne są proszki, płyny do mycia naczyń, szampony, mydła.

Ten punkt pomocowy znajduje się w Olsztynie przy ul. Lubelskiej 12. Na czas świąt, które we wschodnim obrządku właśnie się rozpoczynają, będzie nieczynny. Można do niego przychodzić od środy, w godzinach od 12 do 17 godziny.

Żywności zaczyna brakować także w Elblągu, stąd apel do mieszkańców miasta, by nie zapominali o potrzebujących pomocy.

Współpracujemy z małżeństwem, które przynajmniej raz w tygodniu przywozi dwie pełne siatki potrzebnych nam produktów. Ostatnio przyjeżdża do nas również pan z Niemiec, który przywozi dary samochodem transportowym. Do nas można przynieść każdą żywność i środki higieniczne, to wszystko z pewnością się przyda

– podkreśla prezes Banku Żywności w Elblągu Teresa Bocheńska.

00:00 / 00:00

Po żywność do elbląskich magazynów przyjeżdża między innymi pani Urszula z Iławy, która po wybuchu wojny zdecydowała się przyjąć uchodźców do swojego gospodarstwa agroturystycznego.

Jest to grupa około 30 osób, jeszcze dziś (22.04) dojedzie kilkanaście kolejnych, a docelowo będzie ich 60. Iława jest pięknym miastem, lecz niestety mamy problemy z żywnością. Po prostu jest jej za mało, by zaopatrzyć potrzebujących

00:00 / 00:00

Długoterminową żywność oraz środki czystości i higieniczne można przynosić do siedziby Banku Żywności przy ulicy Stefczyka w Elblągu oraz do punktu pomocy uchodźcom przy ulicy 1 Maja.

Autor: A. Skrago/J. Sulecki
Redakcja: A. Niebojewska

Więcej w pomoc, dary, cerkiew, Ukraina
Podręczniki dla dzieci uchodźców. Pomoce szkolne przyjechały do Olsztyna z Ukrainy

Około 4 tysięcy podręczników szkolnych w języku ukraińskim ma do oddania Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie. Z podręczników mogą korzystać szkoły. Książki przywiózł z Ukrainy aktor...

Zamknij
RadioOlsztynTV