Pomniki historii pod dobrą opieką
We Fromborku i Elblągu trwa doroczne spotkanie opiekunów pomników historii. Z każdym rokiem, lista najcenniejszych obiektów sukcesywnie powiększa się.
Chodzi o jedną z form ochrony zabytków, niezwykle prestiżowe wyróżnienie, ustanawiane od 1994 roku przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Do dziś tytuł ten nadano 54 zabytkom. Lista najcenniejszych obiektów cały czas się powiększa. Znajdują się na niej m.in. Wawel, Jasna Góra, ale też zespół katedralny we Fromborku, Kanał Elbląski, Młyn Papierniczy w Dusznikach Zdroju, Kopalnia Soli w Bochni, czy meczety i mizary w Bohonikach i Kruszynianach.
Elitarne grono pomników historii tworzą zarówno obiekty architektoniczne, układy urbanistyczne i obiekty budownictwa obronnego, ale także krajobrazy kulturowe, zabytki techniki, parki i ogrody, cmentarze czy stanowiska archeologiczne.
Podczas spotkania pod hasłem „Dziedzictwo a rozwój. Konflikt czy synergia” z referatami wystąpią, m.in. Paulina Florjanowicz – dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Krzysztof Zięba – dyrektor Kopalni Soli Bochnia oraz Maciej Szymczyk – dyrektor Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Uczestnicy zjazdu będą mieli też okazję zwiedzić Elbląg i Frombork z uwzględnieniem zabytków szczególnych jakimi są pomniki historii. (grab/bsc)