Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polskie Radio uruchomiło serwis o Krzysztofie Klenczonie. Artysta związany był ze Szczytnem i tu spoczęły jego prochy

Krzysztof Klenczon. Fot. PAP/CAF/T.Gawałkiewicz

11 kwietnia w Polsce obchodzony jest Dzień Radia. Data symbolicznie nawiązuje do powstania polskiej radiofonii, która jest ze słuchaczami od 96 lat.

7 kwietnia Polskie Radio uruchomiło specjalny serwis o Krzysztofie Klenczonie, legendzie polskiej muzyki lat 60. i 70. Artysta przez lata związany był ze Szczytnem i tu spoczęły jego prochy.

Współtwórca serwisu, redaktor portalu polskieradio.pl Krzysztof Czaja powiedział, że projekt powstał, żeby przypomnieć sylwetkę i dokonania tego wyjątkowego artysty.

Krzysztof Klenczon zmarł po wypadku samochodowym w Chicago 7 kwietnia 1981 roku. Urnę z prochami złożono w dniu imienin artysty, 25 lipca 1981 na cmentarzu komunalnym przy ulicy Mazurskiej w Szczytnie.

Kilka dni temu Szczytno zainaugurowało Rok Krzysztofa Klenczona. Mija właśnie 40. rocznica śmierci wybitnego muzyka, członka zespołów: Niebiesko-Czarni, Czerwone Gitary czy Trzy Korony.

Jak mówi burmistrz Szczytna Krzysztof Mańkowski, w czasie obchodów Roku Krzysztofa Klenczona zaplanowano około 40 różnych wydarzeń, które w sumie potrwają do stycznia przyszłego roku. Będą to festiwale, konkursy plastyczne, wystawy, plener malarski, regaty żeglarskie i gry miejskie. W planach jest także zlot fanów Krzysztofa Klenczona i rajd jego imienia.

Od lat na cześć muzyka odbywają się co roku Dni i Noce Szczytna, na których główny koncert nosi imię Krzysztofa Klenczona. Od 2005 do 2008 roku odbywał się też Ogólnopolski Konkurs Piosenki jego imienia. Konferansjerem konkursu był jeden z dziennikarzy Radia Olsztyn Grzegorz Kasjaniuk.

Rękopis tekstu piosenki Krzysztofa Klenczona

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za IAR/K.Kantor/B.Gajlewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w muzyka, Krzysztof Klenczon, rocznica śmierci
Szczytno inauguruje Rok Krzysztofa Klenczona. „To tu zaczęła się jego muzyczna droga na szczyt”

W Szczytnie odbędzie się uroczysta inauguracja Roku Krzysztofa Klenczona. Artysta przez lata związany był z tym miastem i tu spoczęły jego prochy. Mija 40. rocznica śmierci...

Zamknij
RadioOlsztynTV