Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Polska była osamotniona”. Kolejne miasta regionu uczciły 82. rocznicę sowieckiej napaści

fot. Przemysław Getka

17 września 1939 roku o świcie Sowieci zaatakowali Polskę, która już od ponad 2 tygodni walczyła z hitlerowskimi Niemcami. W 82. rocznicę tych wydarzeń w starostwie powiatowym w Bartoszycach odbyła się konferencja zatytułowana „17 września 1939 roku: Polska osamotniona, zlekceważona przez Zachód i Wschód. Czy ta sytuacja ma odniesienie do współczesności”.

Na wydarzenia sprzed 82 lat patrzyliśmy z dwóch perspektyw – wyjaśnia współorganizatorka konferencji Katarzyna Basak z bartoszyckiego starostwa.

Z jednej strony jest to spojrzenie ekspertów typowo historyczne. Kontrą do tego była debata oxfordzka z udziałem naszej bartoszyckiej młodzieży ze szkół licealnych. Podsumowując spotkanie, obie strony doszły do wniosku, że Polska była pozostawiona sama sobie, a Rosja sowiecka bestialsko nas zaatakowała.

W Elblągu rocznicę napaści na Polskę i Dzień Sybiraka uczczono pod Krzyżem Katyńskim na cmentarzu Agrykola.

„Mijają 82 lata od początku tej gehenny”. Elblążanie uczcili pamięć ofiar sowieckiej napaści na Polskę

W Kurzętniku w powiecie nowomiejskim odsłonięto mural poświęcony antykomunistycznemu oddziałowi partyzanckiemu, który po zakończeniu II wojny światowej przez 2 lata walczył na Ziemi Lubawskiej.

Historyczny mural na budynku jednej ze szkół w powiecie nowomiejskim

W Janowcu Kościelnym, w powiecie nidzickim, posadzono dąb pamięci i odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą posterunkowemu policji państwowej Franciszkowi Twardowskiemu, który zginął w Katyniu.

Fot. A. Piedziewicz

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

 

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojna, Rosja, agresja, napaść, 1939, sowieci
„Mijają 82 lata od początku tej gehenny”. Elblążanie uczcili pamięć ofiar sowieckiej napaści na Polskę

Pod Krzyżem Katyńskim na cmentarzu Agrykola elblążanie uczcili pamięć ofiar napaści ZSRR na Polskę. 17 września 1939 roku Armia Czerwona, bez wypowiedzenia wojny, wkroczyła na wschodnie...

Zamknij
RadioOlsztynTV