„Polska była osamotniona”. Kolejne miasta regionu uczciły 82. rocznicę sowieckiej napaści
17 września 1939 roku o świcie Sowieci zaatakowali Polskę, która już od ponad 2 tygodni walczyła z hitlerowskimi Niemcami. W 82. rocznicę tych wydarzeń w starostwie powiatowym w Bartoszycach odbyła się konferencja zatytułowana „17 września 1939 roku: Polska osamotniona, zlekceważona przez Zachód i Wschód. Czy ta sytuacja ma odniesienie do współczesności”.
Na wydarzenia sprzed 82 lat patrzyliśmy z dwóch perspektyw – wyjaśnia współorganizatorka konferencji Katarzyna Basak z bartoszyckiego starostwa.
Z jednej strony jest to spojrzenie ekspertów typowo historyczne. Kontrą do tego była debata oxfordzka z udziałem naszej bartoszyckiej młodzieży ze szkół licealnych. Podsumowując spotkanie, obie strony doszły do wniosku, że Polska była pozostawiona sama sobie, a Rosja sowiecka bestialsko nas zaatakowała.
W Elblągu rocznicę napaści na Polskę i Dzień Sybiraka uczczono pod Krzyżem Katyńskim na cmentarzu Agrykola.
W Kurzętniku w powiecie nowomiejskim odsłonięto mural poświęcony antykomunistycznemu oddziałowi partyzanckiemu, który po zakończeniu II wojny światowej przez 2 lata walczył na Ziemi Lubawskiej.
Historyczny mural na budynku jednej ze szkół w powiecie nowomiejskim
W Janowcu Kościelnym, w powiecie nidzickim, posadzono dąb pamięci i odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą posterunkowemu policji państwowej Franciszkowi Twardowskiemu, który zginął w Katyniu.
Autor: P. Karpiszen
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy