Ełk, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Regiony
Politycy podkreślili w Ełku znaczenie programu 800+
W Ełku zakończył się piknik rodzinny 800+. To kolejne miasto na trasie projektu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej promującego dodatek dla dzieci w wysokości 500 złotych, a od nowego roku w wysokości 800 złotych.
Program od początku zakładał zmniejszenie finansowych obciążeń rodzin, związanych z wychowywaniem dzieci, a jednocześnie zachęcenie rodzin do podejmowania decyzji o posiadaniu większej liczby dzieci. – My pieniądze i środki finansowe, które gromadzimy w budżecie centralnym, staramy się w jak największej perspektywie rozdysponowywać na polskie rodziny – podkreśliła w Ełku wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska.
Aktualnie z rządowych programów społecznych w województwie warmińsko-mazurskim korzysta ok. 240 tys. dzieci. – Myślę, że to doskonale zainwestowane środki przeznaczane na edukację, dodatkowe zajęcia. To naprawdę silne wsparcie dla polskich rodzin – zauważył wojewoda Artur Chojecki.
Kilka tygodni temu prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która zakłada podwyższenie od 1 stycznia 2024 roku kwoty świadczenia 500 plus do 800 złotych. Zmiana nastąpi z urzędu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku. – Program od samego początku, kiedy go wprowadzaliśmy, cieszył się wielkim zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem mieszkańców regionu – dodał obecny na pikniku poseł Wojciech Kossakowski.
Z kolei poseł Jerzy Małecki dodał, że pieniądze gromadzone w budżecie centralnym są rozdysponowywane lokalnie dla rodzi. – Ten program wiele zmienił. Już nie ma kupowania na tzw. kreskę. Rodziny mogą sobie pozwolić na takie zakupy, na które kiedyś nie było ich stać – podkreślił.
Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł jest wypłacane na każde dziecko. Co roku od 1 lutego ZUS otwiera nabór na kolejny okres trwający od 1 czerwca do 31 maja roku kolejnego.
Program funkcjonuje od kwietnia 2016 r. Świadczenie przysługuje od narodzin dziecka aż do ukończenia przez nie 18. roku życia. Prawo do wsparcia mają zarówno dzieci przebywające w rodzinach, jak i w pieczy zastępczej.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: M. Zbrożek
Redakcja: Ł. Sadlak