Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Regiony
Polacy wybierają posłów do Parlamentu Europejskiego
Lokale wyborcze czynne są od godziny 7 do 21. Kandyduje 1019 osób z 40 komitetów wyborczych. Spośród nich wybierzemy 53 europosłów. Przypominamy, że w całym kraju obowiązuje cisza wyborcza.
Zgodnie z przepisami kodeksu wyborczego w dniu głosowania nie można prowadzić agitacji wyborczej, zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych
– powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak.
W lokalu wyborczym zabronione jest eksponowanie symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi. Cisza wyborcza obowiązuje także w internecie. Plakaty rozwieszone przed rozpoczęciem ciszy wyborczej nie muszą być zrywane. Nie wolno jednak jeździć pojazdami oklejonymi plakatami wyborczymi, oklejony pojazd może natomiast stać. To samo dotyczy stron internetowych: niedopuszczalne jest aktualizowanie czy publikowanie nowych treści.
Za naruszenie zasad ciszy wyborczej grozi grzywna. Cisza wyborcza zakończy się po zamknięciu lokali wyborczych, czyli o godzinie 21.
Sylwester Marciniak przypomniał, że dla Polaków tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego są wyjątkowym jubileuszem.
W tym roku świętujemy 20. rocznicę wstąpienia do Unii. Są to piąte wybory do Parlamentu Europejskiego. Polacy wybierają 53 europosłów. Łącznie w całej Unii Europejskiej wybieranych jest 720 posłów, w 27 osobnych procesach wyborczych
– powiedział.
Każdy, kto chce oddać swój głos, niezbędne wskazówki o tym, jak to zrobić, znajdzie na stronie wybory. gov.pl
Jak zaznaczyła sekretarz PKW Magdalena Pietrzak, można tam sprawdzić miejsce głosowania, jakie komitety wyborcze uczestniczą w wyborach, kto jest kandydatem i na której liście.
Wybierając się do lokalu wyborczego należy zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem, który pozwoli potwierdzić naszą tożsamość i pobrać kartę do głosowania. Na kartach znajdują się nazwiska kandydatów z poszczególnych komitetów wyborczych. By głos był ważny, należy postawić „X” przy nazwisku osoby, którą chcemy poprzeć.
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za IAR