Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polacy wybierają posłów do Parlamentu Europejskiego

Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Lokale wyborcze czynne są od godziny 7 do 21. Kandyduje 1019 osób z 40 komitetów wyborczych. Spośród nich wybierzemy 53 europosłów. Przypominamy, że w całym kraju obowiązuje cisza wyborcza.

Zgodnie z przepisami kodeksu wyborczego w dniu głosowania nie można prowadzić agitacji wyborczej, zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych

– powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak.

W lokalu wyborczym zabronione jest eksponowanie symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi. Cisza wyborcza obowiązuje także w internecie. Plakaty rozwieszone przed rozpoczęciem ciszy wyborczej nie muszą być zrywane. Nie wolno jednak jeździć pojazdami oklejonymi plakatami wyborczymi, oklejony pojazd może natomiast stać. To samo dotyczy stron internetowych: niedopuszczalne jest aktualizowanie czy publikowanie nowych treści.

Za naruszenie zasad ciszy wyborczej grozi grzywna. Cisza wyborcza zakończy się po zamknięciu lokali wyborczych, czyli o godzinie 21.

Sylwester Marciniak przypomniał, że dla Polaków tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego są wyjątkowym jubileuszem.

W tym roku świętujemy 20. rocznicę wstąpienia do Unii. Są to piąte wybory do Parlamentu Europejskiego. Polacy wybierają 53 europosłów. Łącznie w całej Unii Europejskiej wybieranych jest 720 posłów, w 27 osobnych procesach wyborczych

– powiedział.

Każdy, kto chce oddać swój głos, niezbędne wskazówki o tym, jak to zrobić, znajdzie na stronie wybory. gov.pl

Jak zaznaczyła sekretarz PKW Magdalena Pietrzak, można tam sprawdzić miejsce głosowania, jakie komitety wyborcze uczestniczą w wyborach, kto jest kandydatem i na której liście.

Wybierając się do lokalu wyborczego należy zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem, który pozwoli potwierdzić naszą tożsamość i pobrać kartę do głosowania. Na kartach znajdują się nazwiska kandydatów z poszczególnych komitetów wyborczych. By głos był ważny, należy postawić „X” przy nazwisku osoby, którą chcemy poprzeć.

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za IAR

Więcej w poseł, wybory, Parlament Europejski, głosowanie, Unia Europejska, cisza wyborcza, europoseł
Poseł Jacek Protas podsumował kampanię wyborczą

- Tylko silna wspólnota i współdziałanie wszystkich krajów Unii Europejskiej jest gwarantem bezpieczeństwa - mówił podczas konferencji podsumowującej kampanię wyborczą, poseł Jacek Potas z Platformy Obywatelskiej....

Zamknij
RadioOlsztynTV