Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Polacy żyją dłużej. Jakie są różnice między kobietami a mężczyznami?
Średnia życia w Polsce, w 2022 roku, wydłużyła się w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że mężczyźni żyli przeciętnie 73 lata i 4 miesiące, natomiast kobiety 81 lat i 1 miesiąc.
W porównaniu z 2021 rokiem życie mężczyzn wydłużyło się o rok i 7 miesięcy, kobiet o rok i 4 miesiące. Autorzy raportu zauważają, że jest to znacząca zmiana biorąc pod uwagę dane sprzed kilkunastu lat. W roku 1990 długość życia panów była wyższa o 7 lat 2 miesiące , pań o 5 lat i 9 miesięcy.
GUS zwraca uwagę, ze podobnie jak w innych krajach, umieralność wśród mężczyzn jest wyższa w porównaniu z kobietami. Skala tego zjawiska jest znacznie większa niż w większości państwach europejskich. Wyższa umieralność wśród mężczyzn występuje w niemal wszystkich grupach wiekowych.
Mężczyźni w miastach żyją dłużej niż na wsi, inaczej niż w przypadku kobiet. W 2022 roku przeciętne trwanie życia mężczyzn zamieszkałych w miastach to 73 lata 7 miesięcy, czyli o 7 miesięcy więcej noż na wsi. W przypadku kobiet zamieszkałych w miastach trwanie życia wynosiło 81 lat i było o miesiąc krótsze niż na wsi.
W ubiegłym roku najdłużej żyli mężczyźni i kobiety zamieszkujący wschodnie regiony Polski – odpowiednio 73 lata i 9 miesięcy oraz 82 lata i 2 miesiące. Natomiast najkrócej żyli mieszkańcy centralnej Polski – mężczyźni 72 lata i 4 miesiące i kobiety – 80 lat i 5 miesięcy.
W Polsce głównymi przyczynami zgonów są choroby układu krążenia, nowotwory oraz choroby układu oddechowego. W 2021 roku były one odpowiedzialne za blisko 60 procent wszystkich zgonów.
Autorzy raportu podkreślili, że
obserwowane na przestrzeni ostatnich trzech dekad w Polsce wydłużanie się przeciętnego trwania życia zostało gwałtownie zahamowane przez skutki wywołane pandemią SARS-CoV-2. Przedstawione wyniki analizy trwania życia wskazują na odwrócenie tendencji spadkowej, jednak wskaźniki nie osiągnęły jeszcze poziomu sprzed pandemii.
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za IAR