Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pojezierze Iławskie

Malowniczo położony obszar Pojezierza Iławskiego stanowi nie tylko atrakcję turystyczną, ale stanowi także bogactwo historyczne oraz kulturowe. Utożsamia się je z terytorium administracyjnym powiatu iławskiego, jego pięcioma miastami: Iławą, Lubawą, Kisielicami, Suszem i Zalewem oraz prawie setką większych i mniejszych wsi.

Na obszarze znajduje się nie tylko obiekty kultury mieszczańskiej czy dworskiej, ale również zabytki sakralne, ruiny warowni oraz pałaców arystokracji pruskiej. Łącząc się z Garbem Lubawskim, cały region tworzy malowniczy obszar nazywany Mazurami zachodnimi, którego sztandarową atrakcją jest Kanał Elbląski.

W środkowej części Pojezierza znajduje się również Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego, który swoim zasięgiem obejmuje jezioro Jeziorak oraz leżące na zachód
od akwenu lasy. Siedzibą kompleksu jest położony w gminie Zalewo Jerzwałd.

Pojezierze Iławskie kryje wiele tajemnic. Dlaczego o północy przy pełni księżyca warto wybrać nad jezioro Jasne. Dlaczego „Biały chłop” ma czarną twarz? Na te i inne pytania szuka odpowiedzi Anna Minkiewicz-Zaremba. Jej przewodnikami są Alicja Rodziewicz z Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego i Wiesław Niesiobędzki z Iławy.

Więcej w historia
Castrum Geckenstein – Medyny

W pobliżu miejscowości Medyny, oddalonej około 4 kilometry od Lidzbarka Warmińskiego, nad rzeczką Symsarną wznosił się zameczek "Castrum Geckenstein" Później historia o nim milczy. Zamek wzmiankowany...

Zamknij
RadioOlsztynTV