Pojezierze Iławskie
Malowniczo położony obszar Pojezierza Iławskiego stanowi nie tylko atrakcję turystyczną, ale stanowi także bogactwo historyczne oraz kulturowe. Utożsamia się je z terytorium administracyjnym powiatu iławskiego, jego pięcioma miastami: Iławą, Lubawą, Kisielicami, Suszem i Zalewem oraz prawie setką większych i mniejszych wsi.
Na obszarze znajduje się nie tylko obiekty kultury mieszczańskiej czy dworskiej, ale również zabytki sakralne, ruiny warowni oraz pałaców arystokracji pruskiej. Łącząc się z Garbem Lubawskim, cały region tworzy malowniczy obszar nazywany Mazurami zachodnimi, którego sztandarową atrakcją jest Kanał Elbląski.
W środkowej części Pojezierza znajduje się również Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego, który swoim zasięgiem obejmuje jezioro Jeziorak oraz leżące na zachód
od akwenu lasy. Siedzibą kompleksu jest położony w gminie Zalewo Jerzwałd.
Pojezierze Iławskie kryje wiele tajemnic. Dlaczego o północy przy pełni księżyca warto wybrać nad jezioro Jasne. Dlaczego „Biały chłop” ma czarną twarz? Na te i inne pytania szuka odpowiedzi Anna Minkiewicz-Zaremba. Jej przewodnikami są Alicja Rodziewicz z Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego i Wiesław Niesiobędzki z Iławy.