Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Podporucznik Henryk Wieliczko patronem braniewskiego batalionu

Podporucznik Henryk Wieliczko „Lufa”. Fot. IPN

Ppor. Henryk Wieliczko ps. Lufa patronem 43. Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie. Jest to decyzja ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, który przychylił się do propozycji żołnierzy z Braniewa.

Podporucznik Henryk Wieliczko ps. Lufa, był dowódcą 4 Szwadronu 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, którego szlak prowadził od Wileńszczyzny przez Warmię, Mazury, Pomorze. To był jedyny szwadron brygady, który dotrwał do amnestii w 1947 roku, a jego brawurowe akcje przeciwko aparatowi terroru sprawiły, że stał się on jednym z najbardziej poszukiwanych dowódców terenowych

– powiedziała ppor. Anna Szczepańska z Batalionu Lekkiej Piechoty.

00:00 / 00:00

Braniewski batalion jako jedyny w Polsce posiada pamiątki wydobyte z dołu śmierci, w którym stracono ppor. Henryka Wieliczkę. Podczas uroczystości zaprezentowany będzie m.in. należący do niego sweter. Znaleziono go podczas ekshumacji miejsca pochówku na lubelskiej nekropolii. To eksponat, który – decyzją Instytutu Pamięci Narodowej – przekazano braniewskim żołnierzom 14 marca, czyli w rocznicę zamordowania ppor. Henryka Wieliczki. Dokładnie tego dnia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał akt pośmiertnego mianowania „Lufy” do stopnia kapitana.

43. Batalion Lekkiej Piechoty jest częścią 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystości nadania imienia braniewskiemu batalionowi odbędą się w sobotę. Wezmą w nich udział: płk Jarosław Kowalski, dowódca terytorialsów z regionu, wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka, prezes Fundacji Non Notus Romuald Rzeszutek oraz członkowie rodziny nowego patrona.

Autor: T. Owczarek
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w patron, 43 Batalion Lekkiej Piechoty w Braniewie
Czy Erwin Kruk zostanie patronem jednej z olsztyńskich ulic? Decyzja należy do rady miasta

Erwin Kruk może stać się patronem jednej z olsztyńskich ulic. Decyzję w tej sprawie podejmie rada miasta na najbliższej sesji. Pisarz, poeta i dziennikarz przez moment...

Zamknij
RadioOlsztynTV