Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Początek wielkich zmian w polskim szkolnictwie

Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Lidzbarku. Fot. Ł. Węglewski

Dwie najważniejsze zmiany w tym roku szkolnym to zniesienie obowiązku szkolnego 6-latków i egzaminu  6-klasistów. Poza tym maturzyści, którzy będą mieć zastrzeżenia do wyników swojego egzaminu będą mogli się odwołać, a nawet sfotografować sprawdzoną już pracę.

Po wakacjach do szkolnych sklepików wrócą też drożdżówki. Zgodnie z reformą szkolnictwa w ciągu 3 lat powstaną: 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea, 5-letnie technika i dwustopniowe szkoły branżowe, które zastąpią dzisiejsze zawodówki. W szkołach będzie wspierane czytelnictwo. Zwiększy się też liczba godzin z historii. Od najmłodszych klas wprowadzony zostanie wolontariat, by nauczyć młodych ludzi odpowiedzialności za siebie i za innych. Do końca 2018 roku we wszystkich szkołach ma być szerokopasmowy internet.

Dorota Grzymska sprawdzała co czeka uczniów i nauczycieli w kolejnych latach

00:00 / 00:00

Zmiana systemu szkolnictwa na 8-klasowe szkoły powszechne i 4-letnie licea ma obowiązywać od roku szkolnego 2017/2018. Pierwszy rocznik, który zostanie objęty reformą to uczniowie, którzy 1 września 2017 roku rozpoczną naukę w szkołach powszechnych. Obecne 6 klasy nie kończą podstawówki i w przyszłym roku szkolnym staną się uczniami 7 klasy. Z kolei obecna 1 klasa gimnazjum będzie ostatnią w nowym systemie szkolnictwa – wtedy gimnazja znikną.

W 2017 roku ruszą też pierwsze szkoły branżowe. W liceach – w okresie przejściowym, czyli do pojawienia się w 2019 r. pierwszych absolwentów szkół powszechnych – nauka będzie prowadzona według tzw. starej podstawy programowej, czyli tej, która obowiązywała przed 2012 r.

Fot. Ł. Węglewski

(bsc)

Więcej w reforma, rok szkolny
Od 2017 roku polska szkoła będzie już zupełnie inna

8-letnia szkoła powszechna, zaczynająca się od 4-letniego nauczania początkowego. Potem 4-letnie liceum, 5-letnie technikum lub 5-letnia szkoła branżowa, z możliwością zrobienia matury zawodowej. Tak ma wyglądać...

Zamknij
RadioOlsztynTV